ՄԱԿ-ը որոշել է 268 միլիոն դոլար հավաքել Ուկրաինայի համար
ՄԱԿ-ը և նրա հումանիտար գործընկերները 268 միլիոն դոլարի դրամահավաք են նախաձեռնել ձմռանն Ուկրաինայի բնակչությանն օգնելու համար։ Այս մասին երեքշաբթի՝ օգոստոսի 22-ին, հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը։
Պաշտոնյան պարզաբանել է, որ խոսքը ռազմական գործողությունների գծի մոտ գտնվող տների վերանորոգման, ինչպես նաև մարդկանց հագուստով և ջեռուցման սարքերով ապահովելու մասին է։
Ակնկալվում է, որ այդ գումարը կբավականացնի ավելի քան 1,3 միլիոն ուկրաինացիներին օգնություն ցուցաբերելու համար։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը խնդրել էր ԱՄՆ Քոնգրեսին Ուկրաինային և այլ երկրներին հատկացնել 8,5 միլիարդ դոլար տնտեսական, հումանիտար և ռազմական օգնություն։ Միևնույն ժամանակ, առաջարկվում է 7,3 միլիարդ դոլար ուղարկել Ուկրաինային և տարբեր տեսակի հակամարտություններում հայտնված այլ երկրներին և նրանց բնակչությանը օգնություն ցուցաբերելու համար։

ООН решила собрать 268 млн долларов для Украины
Организация Объединенных Наций и ее гуманитарные партнеры инициировали сбор средств для оказания помощи населению Украины в зимний период на 268 млн долларов. Об этом рассказал во вторник, 22 августа, официальный представитель генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик.
Чиновник уточнил, что речь идет о ремонте на данные средства домов, расположенных рядом с линией боевых действий, а также об обеспечении людей одеждой и обогревательными приборами.
Ожидается, что указанной суммы хватит на оказание помощи более чем 1,3 млн украинцев.
Ранее президент Соединенных Штатов Джо Байден обратился к Конгрессу США с запросом о выделении для Украины и других стран 8,5 млрд долларов в виде экономической, гуманитарной и военной помощи. При этом 7,3 млрд долларов предлагается отправить на оказание помощи для Украины и другим странам, которые столкнулись с различного рода конфликтами, и их населению.