Ադրբեջանցիները սպանված զինվորների նկարները սոցցանցի միջոցով ուղարկել են ընտանիքներին․ նոր զեկույց
Ադրբեջանը դիտավորությամբ հոգեկան տառապանքներ է պատճառել հայ զինծառայողների մայրերին, քույրերին և նրանց ընտանիքների մյուս անդամներին: Այդ մասին իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը փաստերով նոր զեկույց է ներկայացրել։
«Հայաստանի և Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 2020թ. 44-օրյա և 2022թ. սեպտեմբերի 13-14 պատերազմների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը կատարել են բազմաթիվ պատերազմական հանցագործություններ, այդ թվում՝ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց խոշտանգումներ, արտադատական սպանություններ։ Դրանց հիմքում այդ երկրի իշխանության հայատյացության և թշնամանքի, ֆաշիստական շարունակվող քաղաքականությունն է։
Արհեստական քրեական հետապնդումներով և շինծու դատական ակտերով մինչ օրս Ադրբեջանը չի վերադարձնում հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց։ Այդ կերպ Ադրբեջանի իշխանությունը մտադրված հոգեկան տառապանքներ է պատճառում հայ ընտանիքներին թե' Արցախում, թե' Հայաստանում։
Այս զեկույցը քննարկում և իրավական գնահատական է տալիս ադրբեջանական այդ հանցավոր արարքներին։ Օրինակ՝ ադրբեջանական զինծառայողները խոչընդոտել են որոնողական աշխատանքներին, թաքցվել և չեն վերադարձվել զինծառայողների մարմիններ և այլն։
«Facebook», «Twitter», «TikTok» և այլ սոցիալական ցանցերում ադրբեջանական օգտահաշիվներով, թիրախավորելով հայկական լսարանը, տարածվել և անմիջապես ընտանիքներին են ուղարկվել իրենց ընտանիքների զինծառայող անդամների լուսանկարները սպանված և խոշտանգված վիճակում։
Ուսումնասիրությունների հաստատում են, որ նշված հանցանքները խրախուսվում են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Դրանք նպատակ ունեն ծանր հոգեբանական ցավ պատճառել ընտանիքներին և պահպանել լարվածությունը հայ հասարակությունում։
Սույն զեկույցի մշակման աշխատանքները ներառել են նաև հարցազրույցներ զինծառայողների ընտանիքների հետ և անհրաժեշտ փաստաթղթերի ուսումնասիրություններ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Азербайджан намерено причинил страдания матерям, сестрам и другим членам семей Армянских военнослужащих
Среда, 02 Августа, 2023 года, 15:06
Азербайджан намерено причинил страдания матерям, сестрам и другим членам семей Армянских военнослужащих. Наш новый доклад, основанный на фактах. Мы выражаем благодарность семьям армянских военнослужащих за содействие. Во время спровоцированных Азербайджаном 44-дневной войны 2020 года и войны 13-14 сентября 2022 года против Армении и Арцаха азербайджанские вооруженные силы совершили множество военных преступлений, в том числе пытки военнопленных и гражданских лиц, убийства. В основе этих преступных действий Азербайджана лежит продолжающаяся фашистская политика армянофобии и вражды властей этой страны. Искусственными уголовными преследованиями и ложными судебными актами Азербайджан до сих пор не возвращает армянских пленных. Таким образом власти Азербайджана намеренно причиняют психологический страдания армянским семьям как в Арцахе, так и в Армении. В этом докладе обсуждается и дается правовая оценка этим преступным действиям Азербайджана. Например, азербайджанские военнослужащие препятствуют поисковым работам, прячут и не возвращают тела военнослужащих и т.д. В Facebook, Twitter, TikTok и других социальных сетях аккаунты азербайджанских пользователей, ориентированные на армянскую аудиторию, распространяют и напрямую рассылают семьям фотографии убитых и замученных военнослужащих их семей. Исследования подтверждают, что указанные преступления поощряются властями Азербайджана. Они нацелены на причинение сильной психологической боли семьям и поддержание напряженности в армянском обществе. Подготовка данного доклада также включала интервью с членами семей военнослужащих и анализ соответствующих документов. Выражаем благодарность семьям военнослужащих за содействие при подготовке доклада. Этот доклад был подготовлен Центра закона и справедливости Фонда «Татоян», в котором адвокаты из США Гаро Казарян и Карниг Керконян приняли участие.