Մասքը նախատեսում է բացել իր սեփական AI ստարտափը
Ապրիլին Financial Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Մասքը նախատեսում է բացել իր սեփական AI (արհեստական բանականության) ստարտափը։
«Հայտարարում ենք xAI-ի ձևավորման մասին՝ իրականությունը հասկանալու համար»,- գրել է Մասքը։ Ըստ նախագծի կայքի՝ xAI-ն առանձին ընկերություն է, սակայն սերտորեն համագործակցելու է X Corp-ի, (Twitter) Tesla-ի և մյուսների հետ՝ առաջընթաց գրանցելու «տիեզերքի իրական էությունը հասկանալու»՝ իրենց առաքելության մեջ:
Մասկի xAI թիմը ներառում է նաև մի շարք AI փորձագետներ, ովքեր աշխատել են այնպիսի նախագծերի վրա, ինչպիսիք են GPT-3.5 և GPT-4, AlphaStar, AlphaCode, Inception և Minerva, ըստ կայքի:
Նշվում է, որ հուլիսի 14-ին Twitter Spaces-ում տեղի կունենա զրույց, որի ընթացքում օգտատերերը կկարողանան իրենց հարցերն ուղղել xAI թիմին։

Маск объявил о создании новой ИИ-компании
Американский миллиардер и предприниматель Илон Маск сообщил в своем Twitter о создании новой компании под названием xAI, которая будет заниматься разработкой искусственного интеллекта (ИИ).
"Объявляю о формировании xAI для понимания реальности", - написал Маск. В апреле газета Financial Times со ссылкой на источники сообщила о том, что Маск планирует запустить собственный стартап по разработке искусственного интеллекта. Согласно данным с сайта проекта, xAI является отдельной компанией, однако будет тесно сотрудничать с X Corp. (Twitter), Tesla и другими компаниями для достижения прогресса в реализации своей миссии, которой является "понимание истинной природы вселенной".
Также, согласно информации с сайта, команда xAI, возглавляемая Маском, включает в себя ряд специалистов в сфере искусственного интеллекта, которые работали над такими проектами, как GPT-3.5 и GPT-4, AlphaStar, AlphaCode, Inception, а также Minerva.
Отмечается, что 14 июля в Twitter Spaces пройдет беседа, в рамках которой пользователи смогут задать команде xAI свои вопросы.