Հունգարիան խոստացել է շարունակել արգելափակել Ուկրաինային տրամադրվող օգնությունը, եթե չկատարվի իր նախապայմանը
![]() Կիևը պետք է հանի հունգարական OTP բանկը Ռուսաստանին աջակցող ընկերությունների ցանկից, հակառակ դեպքում Հունգարիան սպառնացել է հետագայում արգելափակել Եվրոմիության միջոցով Ուկրաինային սպառազինելու միջոցները: Այսպիսի հայտարարություն է արել արտգործնախարար Պիտեր Սիժարտոն։ Նա պարզաբանել է իր դիրքորոշումն այդ հարցի վերաբերյալ մամուլի ասուլիսում. «Քանի դեռ OTP-ն չի հանվել այս ցուցակից, Հունգարիան չի աջակցի ԵՄ-ի շրջանակներում Ուկրաինային զենքի մատակարարման ֆինանսավորմանը»: Միևնույն ժամանակ Սիյարտոն նշել է, որ խոսքը ոչ միայն 500 միլիոն եվրոյի մասին է, որը Հունգարիայի նախարարների կաբինետն արդեն արգելափակել է, այլև ապագայում Ուկրաինային օգնության մասին։ Կիևի փաստարկներն առ այն, որ բանկը հայտնվի այս ցուցակում, Սիյարտոն անվանել է «ծիծաղելի»: Նրա խոսքով, բանկն ինքն է ապահովում, որ իր մասնակցությունը Ռուսաստանի բանկային հատվածում չգերազանցի 0,1%-ը։ |

Венгрия пообещала и дальше блокировать помощь Украине, поставив условие
Киев должен исключить венгерский банк ОТП из списка компаний, поддерживающих Россию, в противном случае Венгрия пригрозила дальнейшей блокировкой со своей стороны средств на вооружение Украины по линии Евросоюза. Такое заявление сделал глава МИД Петер Сийярто.
Он ясно выразил на пресс-конференции позицию по данному вопросу: "До тех пор, пока ОТП не будет исключен из этого списка, Венгрия не будет поддерживать финансирование внутри ЕС для поставок вооружений Украине".
Сийярто при этом указал, что речь идет не только о 500 млн евро, которые кабмин Венгрии уже заблокировал, но и о помощи Украине в будущем. Доводы Киева в пользу того, чтобы банк был в этом списке, Сийярто назвал "смехотворными". По его словам, сам банк следит за тем, чтобы его участие в банковском секторе России не превышало 0,1%.