Թուրքմենստանում կկայանա նոր քաղաքի հիմնարկեքը
Հունիսի 29-ին Թուրքմենստանում տեղի կունենա Արքադաղ նոր քաղաքի հիմնադրման արարողությունը: Անունը թուրքմեներեն նշանակում է «հովանավոր»: Ավելի վաղ համապատասխան հրամանագիր է ստորագրել Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովը։
Քաղաքի ընդհանուր մակերեսը կկազմի 1002 հեկտար, իսկ բնակչությունը՝ մոտ 73 հազար մարդ (առաջին փուլում՝ 43 հազար մարդ):
Երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ քաղաքին տրվել է պետական ​​նշանակության քաղաքի կարգավիճակ (ինչը չունի անգամ Աշխաբադը՝ հանրապետության մայրաքաղաքը)։ Արքադաղ քաղաքի այս կարգավիճակի մասին օրենքը ուժի մեջ է մտել մարտի 24-ին։

В Туркменистане откроют город Аркадаг
В Туркменистане 29 июня пройдет церемония открытия нового города Аркадаг, что в переводе с туркменского означает «Покровитель». Ранее соответствующее постановление подписал президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Общая площадь двух этапов города составит 1 002 гектара, а его население будет составлять около 73 тысяч человек (43 тысячи человек в первой очереди).
Впервые в истории страны городу был присвоен статус города государственного значения (которого не имеет даже столица республики Ашхабад). Закон о таком статусе города Аркадаг вступил в силу 24 марта.