Կախովկայի հիդրոէլեկտրակայանի պայթեցումն սպառնում է համաշխարհային պարենային անվտանգությանը
Կախովկայի հիդրոէլեկտրակայանի պայթեցումը և Կախովկայի ջրամբարի ծանծաղացումը վտանգում են Ուկրաինայի 3 շրջանների գյուղատնտեսական հողերը, որոնց ոռոգման համար ջրամբարից էր ջուր է վերցվում։ Այս մասին հայտարարել է Գերագույն ռադայի ագրարային և հողային քաղաքականության կոմիտեի ղեկավար Ալեքսանդր Գայդուն։
Ջրամբարի շրջակայքում գտնվող Խերսոնի, Զապորոժիեի և Դնեպրոպետրովսկի շրջանների գյուղատնտեսական ձեռնարկությունները հաճախ տուժում են երաշտից, իսկ ջրամբարի ծանծաղեցումը սպառնում է նրանց բերքի ոչնչացմամբ:
«Կախովսկայա հիդրոէլեկտրակայանի պայթեցումն ահաբեկչական գործողություն է, որը սպառնում է համաշխարհային պարենային անվտանգությանը։ Հետևանքներն արդեն իսկ շատ զգալի են մեր ֆերմերների համար, քանի որ այժմ անհնար է ոռոգել երեք շրջանների հողերը, որոնք կախված են Կախովկայի հիդրոէլեկտրակայանից։ Այս շրջանները մեր սնունդն են մատակարարում ամբողջ աշխարհին»,- ասել է Գայդուն:

Подрыв Каховской ГЭС угрожает мировой продбезопасности
Подрыв Каховской ГЭС и обмеление Каховского водохранилища ставят под удар сельхозугодья в трех областях Украины, для орошения которых брали воду из водохранилища. Об этом заявил глава комитета Верховной рады по аграрной и земельной политике Александр Гайду.
Сельхозпредприятия Херсонской, Запорожской и Днепропетровской областей, расположенные вокруг водохранилища, часто страдают от засухи, и обмеление водохранилища грозит их посевам гибелью.
«Подрыв Каховской ГЭС – террористический акт, который ставит под угрозу мировую продовольственную безопасность. Последствия уже очень существенны для наших аграриев, поскольку орошать земли в трех регионах, которые зависят от Каховской ГЭС, сейчас невозможно. Эти регионы поставляют наше продовольствие всему миру», – сказал Гайду.