Լեհաստանը վերջնականապես պարտվեց Եվրոպական դատարանում
Լեհաստանը վերջնական պարտություն է կրել Եվրոմիության հետ դատական ​​գործընթացում՝ դատարանների անկախության և դատավորների անձնական անձեռնմխելիության վերաբերյալ գործով, գրում է Euronews-ը։
Լյուքսեմբուրգի դատարանը ճանաչել է, որ 2019 թվականից Վարշավայի կողմից իրականացվող դատական ​​բարեփոխումները հակասում են ԵՄ օրենսդրությանը։ Բրյուսելը համաձայնվել է այս եզրակացության հետ և հայց է ներկայացրել Լեհաստանի դատական ​​համակարգի մի շարք կանոնների անօրինականության վերաբերյալ։ ԵՄ-ն Լեհաստանի պահպանողական կառավարությանը մեղադրում է դատավորների անկախությունը սահմանափակելու և իշխանությունների տարանջատումը խաթարելու համար։
Արդարադատության եվրոպական դատարանն արդեն մի քանի վճիռ է կայացրել այս հարցի վերաբերյալ։ Վերջինում կփոխվեն երկու տարի առաջ Լեհաստանի նկատմամբ որպես պատիժ նշանակված օրական 500 հազար եվրո տուգանքները։ Բայց երկիրը պարտավոր է վճարել այն, ինչը պարտք է մնացել այսօրվա դրությամբ։
Լեհաստանի արդարադատության նախարար Զբիգնև Զեբրոն ասել է, որ Եվրոպական դատարանը գործել է որպես «կոռումպացված տրիբունալ»։

Польша потерпела окончательное поражение в Европейском суде
Польша потерпела окончательное поражение в тяжбе с Евросоюзом по поводу независимости судов и личной неприкосновенности судей, пишет Euronews.
Суд в Люксембурге признал, что проводимая Варшавой с 2019 году судебная реформа противоречит законодательству ЕС. С таким выводом согласился Брюссель, который и подал иск о незаконности ряда правил судебной системы Польши. ЕС обвиняет ее консервативное правительство в ограничении независимости судей и подрыве принципа разделения властей.
По этому поводу Европейский суд вынес уже несколько постановлений. В последнем обменяются ежедневные штрафы по 500 тысяч евро, наложенные на Польшу в качестве наказания два года назад. Но страну обязывают теперь заплатить то, что она должна до сегодняшнего дня.
Министр юстиции Польши Збигнев Зебро заявил, что Европейский суд поступил как "коррумпированный трибунал".