Ռուսաստանը և Բելառուսն ստեղծել են հզոր լազեր՝ անօդաչու թռչող սարքերը ոչնչացնելու համար
Բելառուսական «Լեմտ» գիտատեխնիկական կենտրոնը ռուսական գիտահետազոտական ​​ինստիտուտների հետ համատեղ մշակել է 100 կՎտ հզորությամբ լազերային մոդուլ։
Նրա օգնությամբ զինվորականները կկարողանան ոչնչացնել պոտենցիալ հակառակորդի անօդաչու թռչող սարքերը (ԱԹՍ): Մոդուլի աշխատանքային նախատիպը նախատեսվում է ավարտել 2023 թվականին։
Միևնույն ժամանակ, Մինսկում կայացած MILEX-2023 միջազգային ցուցահանդեսում փորձագետները ներկայացրել են իրենց մտահղացման վաղ նախատիպը։ Հաղորդվում է, որ այն կարողանում է արդյունավետ աշխատել մինչև 1,5 կմ հեռավորության վրա։
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի ապրիլին ԱՄՆ բանակը փորձարկել է 50 կիլովատանոց կարճ հեռահարության լազերային հակաօդային պաշտպանության համակարգ։ Նրա օգնությամբ նրանց հաջողվել է մի քանի անօդաչու թռչող սարք խփել։

Россия и Беларусь объединились и создали мощный лазер для уничтожения беспилотников
Белорусское предприятие «Научно-технический центр "Лэмт"», совместно с российскими научно-исследовательскими институтами, разработали лазерный модуль мощностью 100 кВт.
С его помощью военные смогут уничтожать беспилотные летательные аппараты (БПЛА) потенциального противника. Рабочий прототип модуля планируется завершить в 2023 году.
При этом уже на международной выставке MILEX-2023 в Минске специалисты представили ранний прототип своего детища. Сообщается, что он способен эффективно работать на дальности до 1,5 км.
Напомним, что в апреле 2023 года армия США провела испытания 50-киловаттной лазерной системы противовоздушной обороны ближнего действия. С её помощью им удалось сбить несколько беспилотников.