Չավուշօղլուն հայտարարել է Թուրքիայի, Իրանի, Սիրիայի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հանդիպման մասին
Թուրքիայի, Իրանի, Սիրիայի և Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչները հանդիպում են կանցկացնեն առաջիկա օրերին Անկարայի և Դամասկոսի միջև հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը NTV-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Թուրքիայի, Իրանի, Սիրիայի և Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարները կուսումնասիրեն Անկարայի և Դամասկոսի միջև հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհային քարտեզը։ «Մենք այդ հարցը քննարկել ենք Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ վերջերս կայացած հեռախոսազրույցում»,- հավելել է նա։
Չորս երկրների արտգործնախարարների վերջին հանդիպումից հետո Չավուշօղլուն ասել է. «Մենք պայմանավորվել ենք ենթակառուցվածքներ պատրաստել փախստականներին Սիրիայի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ վերադարձնելու համար»։
Մայիսի 25-ին Թուրքիայի ղեկավարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Կալինը, խոսելով սիրիա-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին, չի բացառել Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Սիրիայի և Իրանի նախագահների առաջիկա հանդիպումը։

Чавушоглу сообщил о встрече представителей Турции, Ирана, Сирии и РФ в ближайшие дни
Представители Турции, Ирана, Сирии и РФ проводят встречу по нормализации отношений между Анкарой и Дамаском в ближайшие дни. Об этом в субботу сообщил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
Глава внешнеполитического ведомства Турции в интервью NTV заявил, что заместитли министров иностранных дел Турции, Ирана, Сирии и РФ будут изучать дорожную карту по нормализации отношений между Анкарой и Дамаском. «Мы обсудили этот вопрос в недавнем телефонном разговоре с главой МИД России Сергеем Лавровым», добавил он.
По итогам последней встречи глав МИД четырёх стран, Чавушоглу заявил: «Мы договорились о подготовке инфраструктур для возвращения беженцев в территории, находящиеся под контролем Сирии».
25 мая официальный представитель турецкого лидера Ибрагим Калын, говоря о вопросе нормализации сирийско-турецких отношений, не исключил скорую встречу президентов России, Турции, Сирии и Ирана.