G7-ը չի դադարի աջակցել Ուկրաինային. Բայդեն
G7-ը չի դադարի աջակցել Ուկրաինային, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Հիրոսիմայի գագաթնաժողովում։ Սպիտակ տան ղեկավարն անձամբ է հանդիպել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ և խոստացել ռազմական օգնության նոր մեծ փաթեթ։ Խոսքը, մասնավորապես, ԱՄՆ-ում ուկրաինացի օդաչուների վերապատրաստման մասին է։
Վլադիմիր Զելենսկին էլ ասել է, որ ուկրաինացի զինվորականները շարունակում են դիրքերը պահպանել ավերված Բախմուտում։
«Այսօր նրանք շատ կարևոր խնդիր են կատարում. այսօր նրանք Բախմուտում են։ Չեմ ասի, թե որ կետերում, բայց սա խոսում է այն մասին, որ Բախմուտն այսօր չի գրավվել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից»,- ասել է Զելենսկին։
Հիրոսիմայի Խաղաղության հուշահամալիրում Վլադիմիր Զելենսկին ասել է, որ ատոմային ռմբակոծությունից հետո ճապոնական քաղաքի ավերակները իրեն հիշեցրել են ուկրաինական քաղաքների ավերակները, ինչպիսին Բախմուտն է։ Նախագահի խոսքով՝ ուկրաինացիները նույնպես երազում են վերականգնել պատերազմի հետևանքով ավերված բնակավայրերը, ինչպես Հիրոսիման կարողացավ ուշքի գալ ողբերգությունից։

«Большая семёрка» продолжит поддерживать Украину
«Большая семёрка» не прекратит поддержку Украины — об этом заявил президент США Джо Байден на саммите в Хиросиме. Глава Белого дома лично встретился с украиснким президентом Владимиром Зеленским и пообещал новый крупный пакет военной помощи. В частности, речь идёт о подготовке в США украинских пилотов.
Владимир Зеленский на этом фоне заявил, что украинские военные продолжают ужерживать позиции в разрушенном Бахмуте.
Владимир Зеленский, президент Украины:
«Сегодня они выполняют очень важную задачу. Сегодня они находятся в Бахмуте. В каких точках — делиться не буду, но это говорит о том,что Бахмут не захвачен на сегодня Российской Федерацией».
В Мемориальном парке мира в Хиросиме Владимир Зеленский заявил, что руины японского города после атомной бомбардировки напоминают ему руины украинских городов, таких как Бахмут. По словам президента, украинцы тоже мечтают восстановить разрушенные войной населённые пункты, как и Хиросима смогла восстановиться после трагедии.