Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերն ստացել են առաջին արդիականացված F-16 կործանիչները
Թուրքական ընկերությունների ջանքերով արդիականացված առաջին F-16 կործանիչները հանձնվել են Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարությանը։ Այս մասին Twitter-ում հայտնել է Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության տնօրինության ղեկավար Իսմայիլ Դեմիրը։
F-16 կործանիչների արդիականացման ներքին նախագիծը նախաձեռնվել է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմին առընթեր պաշտպանական արդյունաբերության տնօրինության կողմից և ստացել Özgür անվանումը։
Այս նախագծի շրջանակներում ինքնաթիռների վրա փոխարինվել են ռադարները, կառավարման, ավիոնիկայի համակարգերը, և այլ սարքավորումներ, ինչը հնարավորություն է տվել F-16 Block 30-ի ծառայության ժամկետը 8000-ից հասցնել 12000 ժամի:

Первые модернизированные в Турции истребители F-16 переданы ВВС страны
Командованию ВВС Турции переданы первые истребители F-16, модернизированные усилиями отечественных компаний. Об этом в Twitter сообщил глава Управления оборонной промышленности Турции Исмаил Демир.
Турецкий проект модернизации истребителей F-16 был инициирован Управлением оборонной промышленности при Администрации президента Турции и получил название Özgür.
В рамках данного проекта на самолетах осуществлена замена радаров, систем управления, авионики и прочего оборудования, что позволило повысить срок эксплуатации F-16 Block 30 с 8 тыс. до 12 тыс. часов.