Պակիստանում նոր բողոքի ցույցեր են, այս անգամ՝ Իմրան Խանին ազատ արձակելու դեմ
Պակիստանի մայրաքաղաք Իսլամաբադում երկուշաբթի օրը՝ մայիսի 15-ին, բողոքի ցույց է տեղի ունեցել նախկին վարչապետ Իմրան Խանի ազատ արձակման դեմ, ում կալանավորումը նույնպես անկարգությունների պատճառ էր դարձել։
Այս անգամ բողոքի ակցիաները նախաձեռնել է իշխող կոալիցիան՝ իշխանություններին չի բավարարել Պակիստանի ընդդիմության առաջնորդին գրավի դիմաց ազատ արձակելու՝ Գերագույն դատարանի որոշումը։ Իշխող կոալիցիայի շուրջ 7000 կողմնակիցներ ներխուժել են Իսլամաբադում շրջափակված կառավարական թաղամաս, որտեղ գտնվում է Գերագույն դատարանի շենքը, հաղորդում է dpa գործակալությունը։
Պակիստանի կառավարության բողոքի ակցիաների կոչը դիտորդներն ընկալում են որպես վարչապետ Շեհբազ Շարիֆի գլխավորած կոալիցիայի փորձ՝ ուժ ցույց տալու Իմրան Խանի կողմնակիցներին:
Պակիստանի ընդդիմության և կառավարության միջև հակամարտությունը շարունակվում է արդեն մի քանի ամիս։ Մայիսի 9-ին Խանի ձերբակալությունից հետո երկրում անկարգություններ են սկսվել, որոնց ընթացքում սպանվել է առնվազն ութ մարդ, իսկ գրեթե 2000-ը ձերբակալվել է։
Իմրան Խանը վարչապետի պաշտոնից հեռացել է 2022 թվականի ապրիլին, երբ նրա հանդեպ անվստահություն են հայտնել։ Այդ ժամանակից ի վեր Պակիստանի իշխանությունները նրա դեմ մոտ 100 մեղադրանք են ներկայացրել, այդ թվում՝ կոռուպցիայի, ահաբեկչության և փողերի լվացման համար։ Ընդդիմության կողմնակիցները կարծում են, որ հետապնդումը քաղաքական դրդապատճառներ ունի:

В Пакистане новые протесты
В столице Пакистана Исламабаде в понедельник, 15 мая, прошла акция протеста против освобождения бывшего премьер-министра страны Имрана Хана, заключение которого под стражу тоже вызвало массовые беспорядки.
На этот раз протесты инициировала правящая коалиция - власти не устроило решение Верховного суда освободить лидера пакистанской оппозиции под залог. Около 7000 сторонников правящей коалиции прорвались в оцепленный правительственный квартал в Исламабаде, где находится здание Верховного суда, сообщает агентство dpa.
Призыв правительства Пакистана к протестам наблюдатели расценивают как попытку коалиции во главе с премьер-министром Шехбазом Шарифом продемонстрировать силу сторонникам Имрана Хана.
Конфликт между оппозицией и правительством Пакистана продолжается уже несколько месяцев. После задержания Хана 9 мая в стране вспыхнули массовые беспорядки, в ходе которых не менее восьми человек погибли и почти 2000 были задержаны.
Имран Хан покинул пост премьер-министра в апреле 2022 года после вынесенного ему вотума недоверия. С тех пор власти Пакистана выдвинули против него около 100 обвинений, в том числе в коррупции, терроризме и отмывании денег. Сторонники оппозиционера считают преследование политически мотивированным.