Բողոքի ցույց Թբիլիսիում՝ ընդդեմ Ռուսաստանի հետ ավիահաղորդակցության վերականգնման
Մայիսի 10-ի երեկոյան Թբիլիսիում Վրաստանի ԱԳՆ շենքի մոտ տեղի է ունենում ցույց՝ ընդդեմ Ռուսաստանի հետ ուղիղ չվերթների վերականգնման։
Ըստ ականատեսների, այս պահին շենքի մոտ հավաքվել են մի քանի տասնյակ մարդիկ, ովքեր պաստառներ են պարզել և կարգախոսներ են վանկարկում, սուլոցներ են հնչեցնում ու թմբուկ ծեծում։ Ի թիվս այլնի, հնչում են անպարկեշտ բացականչություններ՝ ուղղված ՌԴ իշխանություններին:
Չորեքշաբթի ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել ռուսական ավիաընկերությունների համար դեպի Վրաստան ուղիղ չվերթների արգելքը վերացնելու մասին, ինչպես նաև մայիսի 15-ից Վրաստանի քաղաքացիների համար առանց վիզայի ռեժիմ մտցնելու մասին։ Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին այս որոշումը սադրանք է անվանել և կոչ է արել Ազգային անվտանգության խորհուրդ գումարել՝ ռուսների համար վիզային ռեժիմ մտցնելու համար։ Նրա կարծիքով, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներին պետք է վիզաներ տրամադրվեն մինչև երեք ամիս ժամկետով։

В Тбилиси митингуют против открытия авиасообщения с Россией
У здания МИД Грузии в Тбилиси вечером 10 мая проходит митинг протестующих против возобновления прямого авиасообщения с Россией.
Согласно видеозаписям очевидцев, на данный момент у здания собрались несколько десятков человек, они держат плакаты, скандируют лозунги, свистят в свистки и бьют в барабан. Среди прочих, звучат нецензурные выкрики в адрес российских властей.
Ранее в среду президент РФ Владимир Путин подписал указ о снятии запрета для российских авиакомпаний на выполнение прямых авиаперелетов в Грузию, а также о введении безвизового режима для грузинских граждан с 15 мая. Президент Грузии Саломе Зурабишвили назвала это решение провокацией и призвала созвать национальный совет безопасности для введения визового режима для россиян. По ее мнению, гражданам РФ следует выдавать визы на срок до трех месяцев.