Շվեդիան անհնարին է համարել Ուկրաինա կործանիչներ ուղարկելը
Շվեդիան դեռ չի պատրաստվում իր կործանիչներն ուղարկել Ուկրաինա. այսպիսի հայտարարություն է արել երկրի պաշտպանության նախարար Փոլ Ջոնսոնը։ Նա ընդգծել է, որ թագավորությունը լրացուցիչ ավիացիա չունի այն Կիևին տրամադրելու համար։
«Մենք չունենք լրացուցիչ JAS (Gripen) ինքնաթիռներ, որոնք կարող ենք ուղարկել Ուկրաինա այստեղ և հիմա»,- ասել է Շվեդիայի պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավարը։
Ջոնսոնի խոսքով՝ Կիևին հիմնական օգնությունը կտրամադրվի հիմնականում ուսուցման, ինչպես նաև տեխնիկայի պահպանման և աջակցության տեսքով, որը թագավորությունն արդեն ուղարկել է Ուկրաինա՝ որպես ռազմական օգնություն։

Швеция сообщила о невозможности отправить Украине свои истребители
Швеция пока не собирается отправлять Украине свои истребители. Такое заявление сделал министр обороны страны Пол Йонсон. Он подчеркнул, что у королевства нет лишней авиации, чтобы предоставить ее Киеву.
«У нас нет лишних самолетов JAS [Gripen], которые мы можем отправить на Украину здесь и сейчас», — заявил глава оборонного ведомства Швеции.
По словам Йонсона, основная помощь Киеву будет оказываться в основном в обучении, а также обслуживании и поддержке техники, которую королевство уже отправило Украине в качестве военной помощи.