Ընտրություններին ընդառաջ Էրդողանը հայտարարել է աշխատավարձերի զգալի բարձրացման մասին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախագահական ընտրություններից 5 օր առաջ հայտարարել է պետական ​​ծառայողների աշխատավարձերը 45%-ով բարձրացնելու մասին։
«Մենք բարձրացնում ենք (քաղաքացիական ծառայողների) աշխատավարձերը 45%-ով»,- հայտարարել է նա՝ նորամուծության մեջ ներառելով նաև սոցիալական ապահովության բաժինը։ Այսպիսով, պետական ​​ծառայողների նվազագույն աշխատավարձը բարձրացվել է մինչև 15000 լիրայի (մոտ 770 դոլար)։
Իշխանությունները մտադիր են այս և 2024 թվականին բարձրացնել մոտ 700 հազար քաղծառայողների աշխատավարձերը։ «Անադոլու» գործակալությունը գրում է, որ թուրքական իշխանությունները, պաշտոնյաների աշխատավարձերից բացի, պատրաստվում են բարձրացնել արտաժամյա աշխատավարձը, գիշերային աշխատողների աշխատավարձը և վետերանների նպաստը։
Մայիսի 14-ին Թուրքիայում տեղի կունենան նախագահական ընտրություններ։ Գործող նախագահի գլխավոր մրցակիցը 74-ամյա ընդդիմադիր թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն է՝ Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցության առաջնորդ։

Эрдоган в преддверии выборов объявил о значительном увеличении зарплат
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил об увеличении зарплат государственных служащих на 45% за пять дней до проведения президентских выборов.
«Мы повышаем заработную плату [госслужащих] на 45%», - объявил он, включив туда долю социального обеспечения. Таким образом, минимальная зарплата госслужащих увеличена до 15 тысяч лир (порядка 770 долларов).
Власти намерены в этом и в 2024 году поднять зарплаты примерно 700 тысячам госслужащим. Агентство «Анадолу» пишет, что турецкие власти собираются помимо зарплат чиновникам повысить оплату сверхурочных, оклад ночных работников и довольствие ветеранов.
14 мая в Турции состоятся президентские выборы. Главным соперником действующего президента является 74-летний кандидат от оппозиции Кемаль Кылычдароглу, депутат парламента Турции и лидер Республиканской народной партии.
Опросы показывают разброс мнений, поражение действующего лидера не исключается, хотя, по последним опросам, он восстанавливает свои позиции.