«Անբարյացակամ քայլ». Կիևը դժգոհ է ԱՊՀ երկրների ղեկավարների՝ Մոսկվա կատարած այցից
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը անբարյացակամ քայլ է անվանել Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարների մասնակցությունը Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 78-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Մոսկվայում կայանալիք տոնակատարություններին։
«Մենք դիտարկում ենք այս օտարերկրյա պետությունների ղեկավարների մասնակցությունը հրապարակային միջոցառմանը՝ որպես անբարոյական և ոչ բարեկամական քայլ Ուկրաինայի նկատմամբ, արհամարհանքի դրսևորում ուկրաինացի ժողովրդի նկատմամբ»,- ասվում է երեքշաբթի հրապարակված հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Ուկրաինայի ԱԳՆ նախարարության կայքում։
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն նշել է, որ Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի ժողովուրդներն անգնահատելի ներդրում են ունեցել 78 տարի առաջ նացիզմի դեմ տարած հաղթանակում։
«Նրանք արժանի չեն այն ճակատագրին, որ այժմ Կրեմլը օգտագործի կեղծ ակցիային մասնակցելու համար, որը ոչ մի կապ չունի նացիզմի դեմ հաղթանակածների սխրանքի հետ»,- նշել են Ուկրաինայի դիվանագիտական ​​գերատեսչությունում։
Հայտարարության մեջ չի նշվում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի մասին, ով նույնպես մասնակցել է Մոսկվայում տոնակատարություններին։

«Недружественный шаг»: Киев недоволен визитом в Москву на 9 мая лидеров стран СНГ
Министерство иностранных дел Украины назвало недружественным шагом участие лидеров Армении, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана в торжествах в Москве по случаю 78-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне.
«Рассматриваем участие лидеров указанных иностранных государств в публичном мероприятии... как аморальный и недружественный шаг по отношению к Украине, проявление пренебрежения к украинскому народу», – говорится в заявлении, опубликованном во вторник на сайте украинского внешнеполитического ведомства.
В МИД Украины отметили, что народы Центральной Азии и Кавказа внесли неоценимый вклад в победу над нацизмом 78 лет назад.
«Они не заслуживают судьбы быть использованными сейчас Кремлем для участия в фальшивом действе, которое не имеет ничего общего с подвигом победителей над нацизмом», – отметили в украинском дипломатическом ведомстве.
В заявлении при этом не упоминается президент Беларуси Александр Лукашенко, который также участвовал в торжественных мероприятиях в Москве.