Ռուսաստանը 3 ռազմական օդաչուի հայրենիք է վերադարձրել Ազովստալի 45 պաշտպանի դիմաց
Գերիների փոխանակման արդյունքում 3 օդաչու վերադարձել է Ռուսաստան, իսկ Ազովստալի 45 պաշտպան՝ Ուկրաինա։
Փոխանակումը տեղի է ունեցել «բարդ բանակցային գործընթացի արդյունքում», իսկ «գերության մեջ գտնվող օդաչուները մահացու վտանգի տակ են եղել»։ Այլ մանրամասներ ՊՆ-ից չեն հայտնել։
Նույն օրն Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը հայտնել է, որ Մարիուպոլը պաշտպանած Ազգային գվարդիայի 45 զինծառայողներ վերադարձվել են ռուսական գերությունից։
«Նրանք Ազովստալի 42 տղամարդ և 3 կին պաշտպաններ են, բոլորն էլ՝ Ազովի ափին 9 տարի առաջ ստեղծված ստորաբաժանման ազգային գվարդիականներ՝ 35 շարքայիններ և սերժանտներ, 10 սպա»,- գրել է Երմակը իր գրառման մեջ։

В результате обмена пленными в Россию вернулись три летчика, в Украину – 45 защитников "Азовстали"
![]() Из украинского плена в Россию возвращены трое военных летчиков. Об этом сообщили в Минобороны России. Ведомство отметило, что это произошло "в результате сложного переговорного процесса", а летчикам " в плену грозила смертельная опасность". Других подробностей Минобороны не привело. Глава офиса президента Украины Андрей Ермак в тот же день сообщил, что из российского плена удалось вернуть 45 военнослужащих Национальной гвардии, защищавших Мариуполь. "Это 42 защитника и три защитницы "Азовстали". Все они – нацгвардейцы из подразделения, созданного 9 лет назад на азовских берегах. 35 рядовых и сержантов, 10 офицеров", – написал Ермак в своем посте. |
ЕС может запретить Twitter
11318:12Армения обратилась в ЕСПЧ по факту незаконного похищения Азербайджаном двух армянских военнослужащих