«Մենք ամեն գնով, ամեն ինչի միջով անցնելով՝ պարտավոր ենք գալիք սերունդներին հանձնել հայկական Արցախ». Ռուբեն Վարդանյան
Կիրակի, 23 ապրիլի, 2023 թ., 19:12
Ստեփանակերտի մանկապարտեզներից մեկում մի քանի օր առաջ ներկա էի Սուրբ Զատիկի առթիվ սաների պատրաստած միջոցառմանը: Երեխաների հետ շփումը ոչ միայն երջանկության անսահման զգացողություն ու էներգիա հաղորդեց, այլև ավելի խորացրեց նրանց խաղաղ մանկությունն ու լուսավոր ապագան ապահովելու պատասխանատվության զգացումը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի նակին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը:
«Շրջափակման ամեն օրն արցախահայության համար գոյության պայքար է, ու այս իրավիճակում Հայաստանի Ազգային ժողովում վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձություններն ու հնչող հայտարարությունները շոկային ազդեցություն են ունենում: Ցավալի է տեսնել, թե ինչպես էին իշխող ուժն ու ընդդիմությունը մեծ եռանդով մեղադրում միմյանց, բայց ոչ ոք այդպես էլ չխոսեց Արցախի մասին, չասվեց, թե ինչ ենք անելու, որ 120 հազար արցախահայությունը, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաները, իրենց հայրենիքում ապրելու հնարավորություն ունենան։
Այսօրվա իրավիճակը շատ պարզ է․ կա՛մ մենք պայքարում ենք, որը շատ ծանր որոշումներ է ենթադրում, կա՛մ ենթարկվում ենք, իսկ դա նշանակում է, որ կորցնում ենք մեր ազգային արժանապատվությունը, կորցնում ենք հայրենիքը։ Ես հասկանում եմ, որ ընտրությունը շատ ծանր է, բայց և՛ Հայաստանի վարչապետը, և՛ իշխող կուսակցությունը, և՛ ընդդիմությունը պետք է հասկանան մի բան․ եթե մենք շարունակենք միայն մեղավորներ փնտրել և միմյանց փնովել, դա ապագա չունեցող ճանապարհ է։
Հիմա մենք հայրենական պատերազմի իրողությունում ենք ապրում, իսկ դա նշանակում է, որ պետք են այս դժվարությունները հաղթահարելու հստակ մշակված ծրագիր ու գործողություններ։ Մեր պատկերացրած ճանապարհը մեկն է՝ համախմբվել Արցախը պաշտպանելու, Արցախը հայկական պահելու գաղափարի շուրջ: Այդ պայքարը պահանջելու է ծանր, չափազանց ծանր աշխատանք, բայց ուրիշ ճանապարհ չկա, որովհետև ուրիշ ճանապարհն անընդունելի է մեր՝ հայ մնալու համար։
Ես չեմ պատկերացնում, թե ինչպես ենք ապրելու, եթե կորցնենք Արցախը։ Պարզապես ուզում եմ խոսքս ուղղել բոլորին՝ թե՛ իշխանությանը, թե՛ ընդդիմությանը, թե՛ ներկաներին, թե՛ նախկիններին, բոլորի՛ն. եթե մենք կորցնեք Արցախը, դա չի ներվելու, դա դառնալու է խարան: Ու ես խոստանում եմ՝ այնպես եմ անելու, որ դուք, ձեր երեխաներն ու թոռներն ամեն օր ստանաք Արցախի երեխաների նկարները, որպեսզի միշտ հիշեք, որ նրանց ցավը, կործանված մանկությունը ձեր անգործության կամ սխալ քայլերի հետևանքն է։
Բայց ես համոզված եմ, որ մենք թույլ չենք տա, որ դա տեղի ունենա։ Մենք ամեն գնով, ամեն ինչի միջով անցնելով՝ պարտավոր ենք գալիք սերունդներին հանձնել հայկական Արցախ, ուժեղ հայկական պետություն և միավորված Հայկական աշխարհ։ Դա յուրաքանչյուրիս պարտքն ու պարտականությունն է՝ անկախ նրանից, թե որտեղ ենք ապրում՝ այստեղ՝ Արցախում, Հայաստանում, թե Հայկական աշխարհում: Դա մեզ չի ազատում հանուն Արցախի պայքարելու պատասխանատվությունից»:

Либо мы боремся, что предполагает очень тяжёлые решения, либо подчиняемся, теряем Родину,,: Рубен Варданян
Воскресенье, 23 Апреля, 2023 года, 19:12
В одном из степанакертских детских садов несколько дней назад я присутствовал на мероприятии, подготовленном воспитанниками к Святой Пасхе. Общение с детьми не только придало мне безграничное чувство счастья и энергии, но и ещё больше углубило ответственность за то, чтобы обеспечить их мирное детство и светлое будущее. Каждый день блокады для арцахских армян – борьба за существование, и в этой ситуации происходившие в последние дни в Национальном Собрании Армении события и звучавшие заявления оказывают шокирующее воздействие. Больно видеть, как властная сила и оппозиция с огромным рвением обвиняли друг друга, но никто так и не высказался об Арцахе. Они не сказали, что мы будем делать, чтобы 120 тысяч арцахских армян, в том числе 30 тысяч детей, имели возможность жить на своей Родине. Сегодня ситуация очень ясна: либо мы боремся, что предполагает очень тяжёлые решения, либо подчиняемся, а это означает, что утрачиваем своё национальное достоинство, теряем Родину. Я понимаю, что выбор очень тяжёл, но и премьер-министр Армении, и правящая партия, и оппозиция должны понимать одно: если мы будем продолжать только искать виноватых и ругать друг друга, это путь, не имеющий будущего. Сейчас мы живём в реалиях Отечественной войны, а это значит, что нужны чётко разработанные для преодоления этих трудностей программа и действия. Путь, который мы представляем, один: сплотиться для защиты Арцаха, вокруг идеи сохранить армянский Арцах. Эта борьба потребует тяжёлого, чрезвычайно тяжёлого труда, но другого пути нет, потому что другой путь неприемлем, чтобы мы оставались армянами. Я не представляю, как буду жить, если мы потеряем Арцах. Просто, хочу обратиться ко всем: и к власти, и к оппозиции, и к нынешним, и к бывшим – ко всем: если мы потеряем Арцах, это не простится, это станет клеймом. И я обещаю, что сделаю так, что вы, ваши дети и внуки каждый день будете получать фотографии детей Арцаха, чтобы всегда помнили, что их боль, отнятое у них детство – следствие вашего бездействия или неправильных шагов. Но я убеждён, что мы не позволим, чтобы это случилось. Мы любой ценой, пройдя через всё обязаны передать грядущим поколениям армянский Арцах, сильное армянское государство и объединённый Армянский мир. Это долг и обязанность каждого из нас, независимо от того, где мы живём – здесь, в Арцахе, в Армении, или в армянском мире. Это не освобождает от ответственности бороться за Арцах.