Չորեքշաբթի, 19 ապրիլի, 2023 թ., 21:54
«Հաշվի առնելով դաշնային ծախսերը, դա ժամանակի հարց է, այլ ոչ թե՝ մեզ մոտ դեֆոլտ կլինի՞, թե չէ»,- Twitter-ում պատասխանել է Մասքը Սպիտակ տան գրառմանը, որ հանրապետականների ծրագիրը կարող է լինել ԱՄՆ պարտքի դեֆոլտը: Ավելի վաղ ԱՄՆ Քոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Քևին Մաքքարթին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի պետական ​​պարտքը վերածվել է ռումբի, որը կպայթի պատասխանատու գործողությունների բացակայության պատճառով։ Երկուշաբթի Մաքքարթին ասել է, որ ԱՄՆ-ի դեֆոլտը «տարբերակ չէ», սակայն բացառել է պարտքի առաստաղի բարձրացումը՝ առանց ԱՄՆ վարչակազմի կողմից զիջումների: Սպիտակ տունը Քոնգրեսից պահանջում է անվերապահորեն ընդլայնել փոխառությունների սահմանաչափերը՝ զգուշացնելով, որ հակառակ դեպքում երկիրը չի կարողանա ամռանը սպասարկել իր պարտքային պարտավորությունները։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հրաժարվել է Մաքքարթիի հետ բանակցություններից ազգային պարտքի առաստաղի շուրջ և պահանջում է, որ այն ինքնաբերաբար բարձրացվի, ինչպես միշտ եղել է անցյալում։ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան Պիերը մարտի վերջին ասել էր, որ հանրապետականները սպառնում են ԱՄՆ-ի տնտեսության վերականգնմանը։
Հունվարին գանձապետարանը ծանուցեց Քոնգրեսին մինչև հունիսի 5-ն «արտահերթ միջոցների» մեկնարկի մասին՝ կապված 31,381 տրիլիոն դոլար պետական ​​պարտքի առաստաղի գնահատված ձեռքբերման հետ: Վարչության ղեկավարն այնուհետև կոչ արեց օրենսդիրներին արագորեն ավելացնել փոխառությունների սահմանաչափերը՝ դեֆոլտից խուսափելու համար:

Среда, 19 Апреля, 2023 года, 21:54
"Учитывая расходы федерального бюджета, это вопрос времени, а не того, произойдет ли у нас дефолт", - ответил Маск в Twitter на публикацию Белого дома о том, что план республиканцев может заключаться в дефолте по долгу США. Ранее спикер палаты представителей конгресса США Кевин Маккарти заявил, что американский госдолг стал тикающей бомбой, которая взорвется из-за отсутствия ответственных действий. В понедельник Маккарти отметил, что дефолт США - это "не вариант", но исключил возможность повышения потолка госдолга без уступок со стороны американской администрации. Белый дом требует от конгресса безо всяких условий расширить лимиты заимствований, предупреждая, что в противном случае уже летом страна не сможет обслуживать свои долговые обязательства.
Президент США Джо Байден отказался от переговоров с Маккарти по поводу потолка государственного долга и требует, чтобы его повышение прошло автоматически, как это всегда было в прошлом. Пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер в конце марта заявляла, что республиканцы угрожают экономическому восстановлению США.
В январе минфин уведомил конгресс о начале применения "экстраординарных мер" на период до 5 июня в связи с расчетным достижением потолка государственного долга в 31,381 триллиона долларов. Глава ведомства призвала тогда законодателей оперативно увеличить лимиты заимствований во избежание дефолта.