«Հնչեցրե՛ք հրապարակային գնահատական Ադրբեջանի հերթական հանցագործության վերաբերյալ». Թագուհի Թովմասյան
Չորեքշաբթի, 05 ապրիլի, 2023 թ., 20:18
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը գրում է․ «Հնչեցրե՛ք հրապարակային գնահատական Ադրբեջանի հերթական հանցագործության վերաբերյալ, կիրառե՛ք միջնորդական ջանքեր՝ Արցախը Հայաստանին և ողջ աշխարհին կապող ճանապարհի ապաշրջափակման ուղղությամբ. Արտահերթ գրություններ՝ միջազգային բոլոր գործընկերներին։
Մի քանի ամիս ընտանիքներից բաժանված թվով 27 հայ քաղաքացիական անձինք՝ այդ թվում տարեցներ, երեխաներ և հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ռուսական կողմի հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ և ռուսական խաղաղապահների ուղեկցությամբ գրունտային էքստրեմալ ճանապարհով ապրիլի 4-ին Գորիս քաղաքից ուղևորվել են դեպի Ստեփանակերտ։ Չնայած նախնական պայմանավորվածությանը՝ «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները արգելել են քաղաքացիական անձանց տեղափոխությունը։ Ադրբեջանցիները նույնիսկ ներխուժել են մեքենաներից մեկը, որի հետևանքով քաղաքացիական անձանցից 4-ի ինքնազգացողությունը վատացել է, նրանցից 3-ը ուշաթափվել են։ Ռուսական խաղաղապահների ուղեկցությամբ նրանք տեղափոխվել են Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոն։ Մյուս քաղաքացիական անձինք՝ թվով 23 հոգի, վերադարձել են Գորիս։
Ադրբեջանական իշխանությունները բացահայտորեն իրականացնում են էթնիկ զտման քաղաքականություն, օգտագործում են բոլոր անթույլատրելի և հանցավոր միջոցները՝ գործադրելու էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնություն արցախահայության նկատմամբ։ Նպատակ են հետապնդում ամեն կերպ հայաթափել Արցախը։
Արտահերթ գրություններով միջազգային բոլոր գործընկերներիցս պահանջել եմ հրատապ արձագանք և հասցեական գնահատական Ադրբեջանի հերթական հանցագործությանը։ Միաժամանակ խնդրել եմ կրկին գործադրել միջնորդական ջանքեր՝ Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի բացման ուղղությամբ։
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյան:

Внеочередные письма всем международным партнерам с призывом дать публичную оценку очередному преступлению Азербайджана
Среда, 05 Апреля, 2023 года, 20:18
Внеочередные письма всем международным партнерам с призывом дать публичную оценку очередному преступлению Азербайджана, а также приложить посреднические усилия для разблокировки единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и всем миром.
Разлученные на несколько месяцев со своими семьями, 27 мирных жителей, в том числе старики, дети и инвалиды, 4 апреля по договоренности с российской стороной в сопровождении российских миротворцев направились в Степанакерт из г. Горис по экстремальному грунтовому маршруту. Несмотря на первоначальную договоренность, азербайджанские правительственные агенты, выдававшие себя за «экоактивистов», не допустили перемещения мирных жителей. Азербайджанцы даже взломали одну из машин, в результате чего четверо мирных жителей почувствовали недомогание, трое из них потеряли сознание. В сопровождении российских миротворцев они были доставлены в Республиканский медицинский центр Степанакерта. Остальные гражданские лица, 23 человека, вернулись в Горис.
Власти Азербайджана открыто проводят политику этнической чистки, используют все недопустимые и преступные средства для эмоционального и психологического насилия над армянами Арцаха. Они преследуют цель обезлюдить Арцах всеми возможными способами.
В своих срочных извещениях, обращенных к моим международным коллегам, я потребовала незамедлительного ответа и адресной оценки очередного преступления Азербайджана. В то же время, я в очередной раз обратилась с просьбой приложить усилия в направлении открытия дороги, соединяющей Арцах с Арменией.
Председатель Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального собрания Республики Армения, беспартийная Тагуи Товмасян.