Հակառակորդի զինուժն առաջ է եկել մոտ 1 կմ. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Մարտի 25-ին ՌԴ ՊՆ-ն տեղեկատվություն տարածեց, որ Ադրբեջանի զինուժը, խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները, Շուշիի հատվածում հատել է շփման գիծը, զբաղեցրել 2054,0 բարձունքը՝ Եղցահողի Սարի Բաբա կոչվող լեռից 2,9 կմ դեպի հյուսիս-արևելք, և իրականացնում է դիրքի կառուցման ինժեներական աշխատանքներ: Անմիջապես լուր տարածվեց, որ ադրբեջանական կողմը, գրավելով այս բարձունքը, իր հսկողության տակ է վերցրել Արցախ-Հայաստան լեռնաանտառային ճանապարհը, որով դեռևս որոշակի կապ էին պահպանում Հայաստանի հետ: Մեր արցախյան աղբյուրից հետաքրքրվեցինք, թե ինչ իրավիճակ է տիրում, որքան են ադրբեջանական հրոսակներն առաջ եկել:
Նշված տարածք այցելած մեր զրուցակիցն ասաց, որ նախ՝ ոչ թե հողային ճանապարհն են գրավել, այլ ընդհուպ մոտեցել են ճանապարհին, և այդ ճանապարհով երթևեկելը դարձել է վտանգավոր՝ ճանապարհը հայտնվել է նշանառության տակ, ուստի հայկական կողմը խուսափում է այդ ճանապարհն օգտագործելուց: Թշնամու զինուժն առաջ է եկել մոտ 1 կիլոմետր, և դա նաև ռուսական խաղաղապահների անգործության, թողտվության հետևանքն է: Խաղաղապահները փորձում են խաղաղ միջոցներով հետ մղել ադրբեջանցիներին՝ կոչ են անում, հորդորում են հետ քաշվել ելման դիրքեր, բայց առայժմ՝ անարդյունք: Բացի այդ, մշտապես փոխհրաձգություններ են լինում հայկական պաշտպանական բանակի և ադրբեջանցի զինյալների միջև: Զոհեր ու վիրավորներ չունենք:
Ինչ վերաբերում է հողային, այլընտրանքային ուղիներին, ապա Լիսագորի այս ճանապարհից բացի, այլ շրջանցող ճանապարհներ էլ կան, որոնք կարող են օգտագործվել Հայաստան-Արցախ կապը պահելու համար, բայց դրանք դժվարանցանելի են»:

«Грапарак»: ВС противника продвинулись примерно на 1 километр
Газета «Грапарак» пишет: «25 марта Министерство обороны Российской Федерации распространило информацию о том, что подразделение ВС Азербайджана, в нарушение заявления от 9 ноября, пересекло линию соприкосновения сторон в Шушинском районе, заняло высоту с отметкой 2054,0 (2,9 км северо-восточнее горы Сарыбаба) и приступило к инженерному оборудованию поста.
Сразу же распространилась новость о том, что азербайджанская сторона, захватив эту высоту, взяла под свой контроль горно-лесную дорогу Арцах-Армения, по которой до сих пор поддерживали определенную связь с Арменией. Мы поинтересовались у нашего арцахского источника о ситуации, насколько далеко продвинулась азербайджанская банда.
Наш собеседник, побывавший в указанном районе, сказал, что сначала они заняли не грунтовую дорогу, а подошли вплотную к дороге, и по этой дороге стало опасно ездить, поэтому армянская сторона избегает ездить по этой дороге. Вооруженные силы противника продвинулись примерно на 1 километр, что является следствием бездействия и халатности российских миротворцев. Миротворцы пытаются оттеснить азербайджанцев мирным путем – призывают отступить на исходные позиции, но пока безрезультатно. Кроме того, между Армией обороны Арцаха и азербайджанскими боевиками происходят постоянные перестрелки. С армянской стороны жертв и пострадавших.
Что касается альтернативных наземных маршрутов, кроме этой Лисагорской дороги, есть и другие объездные дороги, которые можно использовать для поддержания связи Армения-Арцах, но они труднопроходимы».