Նոր արմատական ​​խմբավորում է ի հայտ եկել Հորդանանի Արևմտյան ափին. #TheJerusalemPost
Պաղեստինյան նոր արմատական ​​զինված խմբավորումը հայտարարել է Հորդանան գետի արևմտյան ափին իր գործունեությունն սկսելու մասին։ Այս մասին հայտնում է The Jerusalem Post-ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ խումբն ստեղծվել է Սալֆիթ քաղաքում, որը գտնվում է Հորդանան գետի արևմտյան ափի հյուսիսային մասում։ Այն կոչվում էր «Նահատակ Ումար Աբու Լայլա գումարտակ»։
Նշվում է, որ Աբու Լայլան լիկվիդացվել է 2019 թվականին իսրայելական բանակի կողմից, քանի որ նույն տարվա մարտին Հորդանան գետի Արևմտյան ափին նա սպանել էր երկու իսրայելցի՝ զինվորականի և ռաբբիի։ Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Աբու Լայլան այդ ժամանակ 19 տարեկան էր։ Նրա մահից հետո պաղեստինցիները Աբու Լայլային ճանաչեցին որպես նահատակ։
The Jerusalem Post-ը հայտնում է, որ նմանատիպ խմբեր վերջերս ստեղծվել են Հորդանան գետի Արևմտյան ափի տարբեր հատվածներում, հատկապես նրա հյուսիսային հատվածում գտնվող Նաբլուս և Ջենին բնակավայրերի տարածքում։ Նշվում է, որ այս խմբավորումներին միանում են տասնյակ զինյալներ, որոնք կապված են պաղեստինյան տարբեր խոշոր կազմակերպությունների հետ, այդ թվում՝ ՀԱՄԱՍ-ի, Ֆաթահի, Իսլամական Ջիհադի:
Պարբերականը գրում է, որ Պաղեստինի ինքնավարությունն ու նրա անվտանգության ուժերը մինչ այժմ «ձեռնպահ են մնացել այդ զինված խմբավորումներին զսպելու իրական գործողություններից»։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իսրայելի և Պաղեստինի պատվիրակությունները պայմանավորվել են դադարեցնել ցանկացած միակողմանի գործողություն առաջիկա 3-6 ամիսների ընթացքում։

The Jerusalem Post: на Западном берегу Иордана объявилась новая радикальная группировка
Новая палестинская радикальная вооруженная группировка заявила о начале своей деятельности на Западном берегу реки Иордан. Об этом сообщает газета The Jerusalem Post.
По данным газеты, группировку создали в городе Сальфит, который находится в северной части Западного берега. Ее назвали «Батальон мученика Умара Абу Лайлы».
Отмечается, что Абу Лайла ликвидировала в 2019 году армия Израиля, так как в марте того же года на Западном берегу он убил двух израильтян — военного и раввина. Издание указывает, что Абу Лайле на тот момент было 19 лет. После его смерти палестинцы признали Абу Лайлу мучеником.
The Jerusalem Post сообщает, что аналогичные группировки в последнее время создаются в разных районах Западного берега, особенно в районе населенных пунктов Наблус и Дженин в северной его части. Отмечается, что в эти группировки вступают десятки боевиков, которые связаны с различными крупными палестинскими организациями, в том числе с ХАМАС, ФАТХ, «Исламский джихад» (организация запрещена в России).
Газета пишет, что администрация Палестины и ее силы безопасности пока «воздерживаются от принятия реальных мер по обузданию этих вооруженных группировок».
Ранее сообщалось, что делегации Израиля и Палестины договорились о прекращении любых односторонних мер на ближайшие 3-6 месяцев.