Բրիտանիան Ուկրաինա է ուղարկում աղքատացված ուրանով արկեր. Պուտինի արձագանքը
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության փոխնախարար բարոնուհի Գոլդին, ի պատասխան իր գործընկեր Լորդ Հիլթոնի խորհրդարանական հարցման, երկուշաբթի պաշտոնապես հայտարարեց, որ Լոնդոնն Ուկրաինային է փոխանցում աղքատացված ուրանով արկեր:
«Ուկրաինային «Չելենջեր-2» հիմնական մարտական ​​տանկեր տրամադրելու հետ մեկտեղ մենք կմատակարարենք զինամթերք, այդ թվում՝ աղքատացված ուրան պարունակող զրահապատ արկեր։ Նման արկերը բարձր արդյունավետություն ունեն ժամանակակից տանկերի և զրահատեխնիկայի դեմ»,- իր պատասխանն է հրապարակել փոխնախարարը բրիտանական խորհրդարանի պաշտոնական կայքում։
Աղքատացված ուրանը հարստացված ուրանի արտադրության կողմնակի արտադրանք է: Այն առանձնանում է իր բարձր խտությամբ և ամրությամբ, և այդ հատկությունների շնորհիվ օգտագործվում է ինչպես ռազմական զրահատեխնիկայի, այնպես էլ զինամթերքի արտադրության մեջ՝ հիմնականում զրահաթափանց արկերի միջուկներ արտադրելու համար։ Աղքատացված ուրանն այնքան էլ ռադիոակտիվ չէ, թեև համարվում է թունավոր և քաղցկեղածին:
Գոլդիի հայտարարությունը մեկնաբանել են Մոսկվայում։ Մասնավորապես, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ նման մատակարարումների դեպքում Մոսկվան «ստիպված կլինի պատասխանել»։ «Թվում է, թե Արևմուտքն իսկապես որոշել է կռվել Ռուսաստանի հետ մինչև վերջին ուկրաինացին։ Այլևս ոչ թե խոսքով, այլ գործով։ Բայց այս առումով կցանկանայի նշել, որ եթե այս ամենը տեղի ունենա, ապա Ռուսաստանը ստիպված կլինի համապատասխան արձագանքել՝ նկատի ունենալով, որ հավաքական Արևմուտքն արդեն սկսում է միջուկային բաղադրիչով զենք կիրառել»,- ասել է Պուտինը։
ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն իր հերթին նշել է, որ «ևս մեկ աստիճանահարթակ անցած է և դրանց թիվը գնալով պակասում է»։ Նրա խոսքով, «քայլերն այնքան էլ շատ չեն», ուստի «պետք է լավ մտածել յուրաքանչյուր հաջորդ քայլի մասին»։
Լոնդոնի քայլը մեկնաբանել է նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը. նա կարծում է, որ նման որոշմամբ Արևմուտքը պատրաստ է գնալ «միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտման»։

Британия передает Украине снаряды с обедненным ураном. Путин отреагировал
Замминистра обороны Британии баронесса Голди в понедельник официально заявила в ответ на парламентский запрос коллеги лорда Хилтона, что Лондон передает снаряды с обедненным ураном в Украину.
«Наряду с предоставлением Украине основных боевых танков Challenger-2 мы будем поставлять боеприпасы, в том числе бронебойные снаряды, содержащие обедненный уран. Такие снаряды обладают высокой эффективностью при поражении современных танков и бронетехники», - опубликовала свой ответ замминистра на официальном сайте британского парламента.
Обедненный уран - побочный продукт при производстве обогащенного урана. Он отличается высокой плотностью и прочностью и благодаря этим качествам используется как при производстве военной брони, так и боеприпасов - преимущественно, сердечников для бронебойных снарядов. Обедненный уран не обладает высокой радиоактивностью, хотя и считается токсичным и канцерогенным.
Заявление Голди прокомментировали в Москве. В частности, президент РФ Владимир Путин во время совместной пресс-конференции с председателем КНР Си Цзиньпином сказал, что в случае таких поставок Москва будет «вынуждена реагировать». «Похоже, что Запад действительно решил воевать с Россией до последнего украинца. Уже не на словах, а на деле. Но хотел бы в этой связи отметить, что если все это будет происходить, то соответствующим образом Россия вынуждена будет реагировать, имея в виду, что коллективный Запад начинает уже применять оружие с ядерным компонентом», — передают российские СМИ слова Путина.
Министр обороны России Сергей Шойгу отметил, в свою очередь, что «пройдена еще одна ступенька, которых остается все меньше». По его словам, «ступенек не так много», поэтому «надо хорошо задуматься над каждым последующим шагом».
Прокомментировал планы Лондона и глава МИД РФ Сергей Лавров. Он считает, что таким решением Запад готов идти «на нарушение международного гуманитарного права».