Նիդերլանդները պետական ​​ծառայողներին արգելել է TikTok-ն օգտագործել աշխատանքային սարքերում
Նիդերլանդների Ներքին գործերի և թագավորական գործերի նախարարության պետքարտուղար Ալեքսանդրա վան Հեյֆելենը խորհրդարանին ուղղված նամակում ասել է, որ երկրի պետական ​​ծառայողները շուտով այլևս չեն կարողանա օգտագործել TikTok հավելվածն իրենց աշխատանքային շարժական սարքերում: Հաղորդվում է, որ համապատասխան որոշումն ընդունել է կառավարությունը՝ հաշվի առնելով Գլխավոր հետախուզության և անվտանգության ծառայության առաջարկությունը։
Վան Հեյֆելենի կողմից հրապարակված որոշման համաձայն, առաջին փուլում՝ այսօր, քաղծառայողներին խորհուրդ է տրվում չօգտվել TikTok-ից։ Հաջորդ քայլում պաշտոնյաների գրասենյակային հեռախոսները կկարգավորվեն լռելյայն՝ չհաստատված հավելվածների տեղադրումը կանխելու համար, այսինքն, «հավելվածների տեղադրումը, որոնք կարող են օգտագործվել լրտեսության համար, կդառնա անհնար»։
Ըստ Նիդերլանդների հեռարձակման կորպորացիայի, տեղադրման իրական արգելքը «կտարածվի TikTok սոցիալական ցանցի վրա, որը պատկանում է չինական ByteDance տեխնոլոգիական ընկերությանը»։

В Нидерландах госслужащим запретили использовать TikTok на рабочих телефонах
Статс-секретарь голландского министерства внутренних дел и по делам королевства Александра ван Хюффелен сообщила в письме парламенту, что госслужащие страны в скором времени не будут иметь возможность использовать приложение TikTok на своих рабочих мобильных устройствах. Сообщается, что соответствующее решение было принято правительством с учетом рекомендации Службы общей разведки и безопасности.
В соответствии с решением, о котором сообщила ван Хюффелен, на первом, сегодняшнем этапе госслужащим рекомендуется не использовать TikTok. На следующем этапе служебные телефоны чиновников по умолчанию будут иметь настройку, исключающую установку не одобренных приложений, то есть «установка приложений, которые могут использоваться для шпионажа, станет невозможной".
Как уточнила Нидерландская телерадиовещательная корпорация со ссылкой на источники в правительстве, фактический запрет на установку "будет относиться к социальной сети TikTok, принадлежащей китайской технологической компании ByteDance".