«Արցախի ժողովուրդը կդիմանա անգամ 1000 օր, բայց չի հրաժարվի իր ինքնիշխանությունից». Մասիս Մայիլյան
Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Մասիս Մայիլյանը գրում է. «Միջազգայնորեն ճանաչված Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքի ապօրինի շրջափակման 100-րդ օրը
Եզրույթների օգտագործումը կարևոր դեր է խաղում քաղաքականության մեջ, և դրանց չկշռադատված կիրառումն ունակ է կանխորոշելու բանակցությունների արդյունքները։ Նաև այդ պատճառով է, որ եզրույթների մասին չեն վիճում, դրանց վերաբերյալ պայմանավորվում են։
Միջազգայնորեն ճանաչված Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքի ապօրինի շրջափակմանը զուգընթաց Ադրբեջանը ցեղասպանություն ու էթնիկ զտումներ իրականացնելու սպառնալիքով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին առաջարկում է ինտեգրվել իր կազմում։
Արցախի կողմից ինտեգրման օրակարգի ընդունումն ի սկզբանե կնշանակեր ոչ միայն օտարում իր իսկ ինքնիշխանությունից ու օրինական իրավունքներից, այլև հրաժարում Արցախի բնիկ հայ ժողովրդի՝ սեփական Հայրենիքում ազատ ու անվտանգ ապրելու իղձից։ Միջազգային հարաբերություններում ներկայումս բավականին տարածված «ինտեգրում» եզրույթը մեր պարագայում նշանակում է կամավոր կապիտուլյացիա։
Պաշտոնական Բաքուն նույնիսկ փորձում է շրջանառության մեջ դնել «ինտեգրում» եզրույթի մեկ այլ տարբերակ՝ «վերաինտեգրում», ինչը նշանակում է Արցախի վերադարձ Ադրբեջանի կազմ։ Սակայն քաջ հայտնի է, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի մաս, այլ Խորհրդային Ադրբեջանին ենթարկեցվել է երրորդ կողմի կուսակցական մարմնի՝ Ռուսաստանի բոլշևիկների կուսակցության Կովկասյան բյուրոյի ապօրինի որոշմամբ։ Ադրբեջանի հետ Արցախի հարաբերությունների մասին ցանկացած դատողություն իմաստ ունի միայն բոլշևիկների որոշման ու հետագայում ընդունված ԽՍՀՄ սահմանադրության համատեքստում։ 1991 թվականին խորհրդային սահմանադրության գործողության դադարեցումը փակել է այս թեման։ Ի հայտ է եկել ինքնորոշված Արցախի Հանրապետության նկատմամբ ինքնահռչակ Ադրբեջանական Հանրապետության ապօրինի հավակնությունների խնդիրը։
Վերաինտեգրման մասին խոսելուց առաջ ժանգոտվող «երկաթե թաթերով» հայտնի «թղթե վագրը» նախևառաջ պետք է կարողանա վերականգնել Խորհրդային Միությունը։ Եթե ի զորու չէ դա անել, ապա մնացյալը բլեֆ է ու խեղաթյուրանք։
Այսօր միջազգայնորեն ճանաչված Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքի ապօրինի շրջափակման 100-րդ օրն է։ Վստահ եմ, որ հարկ եղած դեպքում Արցախի ժողովուրդը կդիմանա անգամ 1000 և ավելի օր, բայց չի հրաժարվի իր օրինական կոլեկտիվ իրավունքներից ու իր ինքնիշխանությունից։ Ճիշտ որոշումների կայացման և առկա ներուժի խելամիտ օգտագործման միջոցով մենք դուրս կգանք մեզ պարտադրված ճգնաժամից ավելի ամրակուռ ու ավելի ուժեղ։ Լավատեսության համար հիմքերն ավելի քան բավարար են:

Масис Маилян: 100-й день незаконной блокады международно признанного Лачинского (Кашатагского) коридора
Вторник, 21 Марта, 2023 года, 15:06
100-й день незаконной блокады международно признанного
Лачинского (Кашатагского) коридора
Использование терминов играет важную роль в политике, и их непродуманное принятие способно предопределить результаты переговоров. В том числе поэтому о терминах не спорят, о терминах договариваются.
Параллельно с незаконной блокадой международно признанного Лачинского (Кашатагского) коридора Азербайджан под угрозой осуществления геноцида и этнической чистки предлагает гражданам Республики Арцах интегрироваться в свой состав.
Принятие Арцахом интеграционной повестки изначально означало бы не только отказ от собственного суверенитета и законных прав, но и открещивание от мечты коренного армянского народа Арцаха жить свободно и безопасно на своей Родине. Под популярным ныне в международных отношениях термином «интеграция» в данном случае имеется в виду добровольная капитуляция.
Официальный Баку даже пытается ввести в оборот разновидность термина «интеграция» - «реинтеграция», что означает возвращение Арцаха в состав Азербайджана. Однако известно, что Нагорный Карабах никогда не был частью независимого Азербайджана, а был подчинен Советскому Азербайджану незаконным решением партийного органа третьей стороны – Кавказского бюро партии российских большевиков. Любые суждения об отношениях Арцаха с Азербайджаном имеют смысл лишь в контексте решений большевиков и последующей конституции СССР. Прекращение действия советской конституции в 1991 году закрыло эту тему. Появилась проблематика незаконных претензий самопровозглашенной Азербайджанской Республики на самоопределившуюся Республику Арцах.
Прежде чем говорить о реинтеграции, “бумажный тигр” с ржавеющими “железными лапами” сначала должен суметь восстановить Советский Союз. Если он на это не способен, то всё остальное – блеф и профанация!
Сегодня 100-й день незаконной блокады международно признанного Лачинского (Кашатагского) коридора. Уверен, что если понадобится, народ Арцаха выдержит даже 1000 и больше дней, но не откажется от своих законных коллективных прав и своего суверенитета. Благодаря принятию правильных решений и рациональному задействованию имеющегося потенциала мы выйдем из навязанного нам извне кризиса более окрепшими. Оснований для оптимизма более чем достаточно.