Արաբական ծովում մեկնարկել են Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի համատեղ զորավարժությունները
Արաբական ծովում մեկնարկել են Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի՝ «Ծովային անվտանգության գոտի - 2023» եռակողմ ռազմածովային զորավարժությունները։
Այս մասին ասված է ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ։
«Այսօր Արաբական ծովի ջրերում Իրանի Իսլամական Հանրապետության Չահբահար նավահանգստի մոտ մեկնարկել են «Ծովային անվտանգության գոտի - 2023» եռակողմ ռազմածովային զորավարժությունները՝ Ռուսաստանի Դաշնության նավատորմի, Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ռազմածովային ուժերի մասնակցությամբ»,- հայտնել են ռազմական գերատեսչությունից։
Ռուսական կողմը ներկայացված է Հյուսիսային նավատորմի նավերի ջոկատով՝ «Խորհրդային Միության նավատորմի ծովակալ Գորշկով» ֆրեգատով և «Կամա» ծովային միջին տանկերով։

Военные учения России, Китая и Ирана
Трехсторонние военно-морские учения России, Китая и Ирана "Морской пояс безопасности - 2023" стартовали в Аравийском море.
Об этом говорится в сообщении Минобороны РФ.
"Сегодня в акватории Аравийского моря в районе порта Чахбехар Исламской Республики Иран стартовало трехстороннее военно-морское учение "Морской пояс безопасности - 2023" с участием Военно-морского флота Российской Федерации, Военно-морских сил Народно-освободительной армии Китая и Военно-морских сил Исламской Республики Иран", - заявили в военном ведомстве.
Российская сторона представлена отрядом кораблей Северного флота - фрегатом "Адмирал флота Советского Союза Горшков" и средним морским танкером "Кама".
с участием Военно-морского флота Российской Федерации, Военно-морских сил Народно-освободительной армии Китая и Военно-морских сил Исламской Республики Иран"