«Փաշինյանի ասուլիսին ընդառաջ այս հայտարարությունն իր մեջ բազմաթիվ ուղերձներ է պարունակում». Տ. Աբրահամյան
Երեքշաբթի, 14 մարտի, 2023 թ., 09:36
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Արցախի խորհրդարանի բոլոր 5 խմբակցությունները հայտարարությամբ են հանդես եկել, որտեղ վերահաստատել են իրենց դիրքորոշումն առ այն, որ ազգային-ազատագրական պայքարի հիմքում դրված սկզբունքներն ու մոտեցումներն անփոփոխ են և դրանք պետք է ուղենիշային լինեն նաև ՀՀ իշխանության համար:
Նրանում մասնավորապես նշվում է՝ Արցախի Հանրապետության ԱԺ խմբակցությունները, արտահայտելով ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, պահանջում են ՀՀ իշխանություններից հավատարիմ մնալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ի որոշմանը և կասկածի տակ չդնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Փաշինյանի մամուլի ասուլիսին ընդառաջ այս համատեղ հայտարարությունն իր մեջ բազմաթիվ ուղերձներ է պարունակում: Չնայած դրանում հղում է արվում ՀՀ իշխանությանը, սակայն ազդանշաններ գնում է նաև այլ հասցեատերերի:
Առաջին, սա ուղղված է բոլոր այն շրջանակներին՝ ներսում, թե դրսում, ովքեր Արցախի հարցը դիտարկում են ոչ թե ինքնորոշման իրավունքի, այլ Ադրբեջանի հետ ինտեգրման շրջանակներում:
Երկրորդ, սա պատասխանն է ՀՀ այն պաշտոնյաներին՝ Փաշինյանից մինչև արմատներով արցախցի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին, ովքեր Արցախի հարցը դիտարկում են, ոչ թե ինքնորոշման իրավունքի, այլ զուտ արցախցիների իրավունքների և ազատությունների շրջանակներում:
Երրորդ, սա ուղերձ է Ադրբեջանին առ այն, որ Արցախը մերժում է հարցի ցանկացած կարգավորում, որը չի ներառում ինքնորոշման իրսվունքի սկզբունքը և գործընթացը մղում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության տիրույթ:
Չորրորդ, Արցախն ասում է վճռական ՈՉ բոլոր այն ուժերին, ովքեր կարծում էին, թե կարող են շանտաժով, սպառնալիքով, շրջափակումով կոտրել արցախցիներին և Արցախի ադրբեջանացմանը հասնել»:

Тигран Абрамян: В преддверии пресс-конференции Пашиняна совместное заявление 5 фракций НС Арцаха содержит в себе множество посланий
![]() Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «Все 5 фракций парламента Арцаха выступили с заявлением, в котором подтвердили свою позицию о том, что принципы и подходы, заложенные в основу национально-освободительной борьбы, неизменны и должны быть ориентирами также для властей Армении. В заявлении НС Арцаха, в частности, отмечается: фракции Национального Собрания Республики Арцах, выражая волю и позицию народа, требуют от властей Армении оставаться верными решению Верховного Совета Республики Армения от 1992 года, и не ставить под сомнение право народа Арцаха на самоопределение. В преддверии пресс-конференции Пашиняна это совместное заявление содержит в себе множество посланий. Несмотря на то, что в нем делается ссылка на власти РА, сигналы направлены и другим адресатам. Во-первых, оно адресовано всем тем кругам, как внутренним, так и внешним, которые рассматривают вопрос Арцаха не в рамках права на самоопределение, а в рамках интеграции с Азербайджаном. Во-вторых, это ответ тем чиновникам РА, начиная от Пашиняна до секретаря Совета безопасности Армена Григоряна, которые рассматривают вопрос Арцаха не в рамках права на самоопределение, а исключительно в рамках прав и свобод арцахцев. В-третьих, это послание Азербайджану о том, что Арцах отвергает любое урегулирование вопроса, которое не включает принцип права на самоопределение и толкает процесс в сферу территориальной целостности АР. В-четвертых, Арцах говорит решительно «НЕТ» всем тем силам, которые думали, что могут шантажом, угрозами, блокадой сломать арцахцев и добиться азербайджанизации Арцаха». Источник: Տիգրան Աբրահամյան |