ԵՄ-ն երկարացրել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի մի շարք քաղաքացիների և կազմակերպությունների դեմ պատժամիջոցները
Երկուշաբթի, 13 մարտի, 2023 թ., 20:06
Եվրոմիության խորհուրդը ևս վեց ամսովˋ մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի 15-ը երկարացրել է պատժամիջոցների ժամկետը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի մի շարք քաղաքացիների և կազմակերպությունների դեմ, որոնց Բրյուսելը մեղադրում է «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և անկախությունը խարխլելու կամ դրանց սպառնալու մեջ»։ Սահմանափակիչ միջոցները կշարունակվեն կիրառվել 1473 ֆիզիկական և 205 իրավաբանական անձանց նկատմամբ, որոնցից շատերը քրեական հետապնդման են ենթարկվում՝ ի պատասխան Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի շարունակական չարդարացված և չհրահրված ռազմական ագրեսիայի», ասվում է ԵՄ խորհրդի մամուլի հաղորդագրության մեջ։ Պատժամիջոցները ներառում են ֆիզիկական անձանց ճանապարհորդության սահմանափակումներ, ինչպես նաև ակտիվների սառեցում և պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկված անձանց և կազմակերպություններին միջոցների կամ այլ տնտեսական ռեսուրսների տրամադրման արգելք։

Совет Европейского Союза продлил срок действия санкций против ряда российских и украинских граждан и организаций
Понедельник, 13 Марта, 2023 года, 20:06
Совет Европейского Союза продлил еще на шесть месяцев - до 15 сентября 2023 года - срок действия санкций против ряда российских и украинских граждан и организаций, которых Брюссель обвиняет в "подрыве или угрозе территориальной целостности, суверенитета и независимости Украины". Ограничительные меры будут по-прежнему применяться к 1473 физическим и 205 юридическим лицам, "многие из которых преследуются в ответ на продолжающуюся необоснованную и неспровоцированную военную агрессию России против Украины", говорится в пресс-релизе Совета ЕС. Санкции предусматривают ограничения на поездки физических лиц, а также замораживание активов и запрет на предоставление средств или других экономических ресурсов физическим и юридическим лицам, входящим в санкционный список.