Ղազախստանում կալանքի տակ է առնվել «Ռոսկոսմոս»-ի սեփականությունը
Ղազախստանում կալանքի տակ է առնվել Roscosmos-ի կառուցվածքում խոշորագույն ձեռնարկության՝ վերգետնյա տիեզերական ենթակառուցվածքների շահագործման կենտրոնի (TsENKI) գույքը, հաղորդում են ղազախական լրատվամիջոցները։
Պատճառը 2 միլիարդ ռուբլու պարտքն է եղել «Բայթերեկ» ԲԲԸ ղազախա-ռուսական համատեղ ձեռնարկությանը։ Պարտքն առաջացել է «Սոյուզ-5» հրթիռի ՇՄԱԳ (շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում) վերաբերյալ աշխատանքների արդյունքում։
Հաղորդվում է, որ Ղազախստանի Հանրապետության հարկադիր կատարման ծառայությունն արգելել է TsENKI-ին երկրից դուրս բերել նյութական արժեքներն ու ակտիվները, իսկ նրա ղեկավարին արգելվել է լքել հանրապետության տարածքը մինչև քննչական գործողությունների ավարտը։

В Казахстане арестовали имущество «Роскосмоса»
В Казахстане арестовали имущество Центра по эксплуатации наземной космической инфраструктуры (ЦЭНКИ) - крупнейшего предприятия в структуре «Роскосмоса», сообщают казахстанские СМИ.
Основанием наложения ареста на имущество стала задолженность на 2 млрд рублей перед АО «Совместное казахстанско-российское предприятие «Байтерек». Задолженность возникла в результате проведения работ по ОВОС (оценки влияния на окружающую среду) ракеты «Союз-5».
Как сообщается, служба приставов Республики Казахстан запретила ЦЭНКИ выводить материальные ценности и активы из страны, а ее руководителю запрещено покидать территорию республики до окончания следственных действий.