820 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից. շրջափակման 89-րդ օրվա ամփոփում
Ուրբաթ, 10 մարտի, 2023 թ., 17:42
Պատերազմի հետևանքով տեղահանված արցախցիների համար կառուցվող տների շինարարությունը գրեթե դադարեցված է
Արցախի Հանրապետության պետբյուջեի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Ասկերանի շրջանի Իվանյան համայնքի վարչական տարածքում կառուցվող 107 առանձնատների շինարարությունը, շրջափակմամբ պայմանավորված, գրեթե դադարեցված է։
Առանձնատների մեծ մասի շինարարությունն ավարտման փուլում է, բայց շինանյութի պակասի պատճառով այս պահի դրությամբ աշխատանքները, ինչպես նաև արտաքին ենթակառուցվածքների կառուցումը, գրեթե չեն իրականացվում։ Եթե չլիներ շրջափակումը, ապա առաջին 40 առանձնատները շահագործման կհանձնվեին արդեն իսկ անցած տարեվերջին և 2023 թվականի սկզբին։
Ադրբեջանցիների կողմից արգելափակված ճանապարհի բացվելու դեպքում թաղամասի շինաշխատանքները կվերսկսվեն, և շատ կարճ ժամկետում կառուցված առաջին տները կհանձնվեն շահագործման։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել․ Արցախի ՊՆ
Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր Արցախի Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները մարտի 8֊ի ժամը 21։30-ից մարտի 9-ի ժամը 04։15-ն ընկած ժամանակահատվածում կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության Շուշիի, Մարտունու, Ասկերանի և Քաշաթաղի շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, հերթական ապատեղեկատվությունն է։
Արցախի ԱԳՆ-ն տարածել է մեկնաբանություն՝ Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ
Մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հաղորդագրություն այն մասին, թե իբր նույն օրը՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների ուղեկցությամբ, Ստեփանակերտ-Լիսագոր ճանապարհով անցել է Հայաստանի Հանրապետության ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյուն։
Այս կապակցությամբ հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Ադրբեջանի ՊՆ տարածած տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում և հանդիսանում է ադրբեջանական կողմի՝ միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն ուղղված հերթական կեղծիք:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է արտահերթ զեկույց
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է զեկույց Ադրբեջանական զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի կողմից 2023 թվականի մարտի 5-ին իրականացված ահաբեկչական գործողության մասին։
Զեկույցը պատրաստվել է բաց և փակ տարբերակով՝ հայերեն և անգլերեն։ Այն ուղարկվել է միջազգային կազմակերպություններին և իրավապաշտպան կառույցներին։
Արցախի կառավարությունում մի շարք կադրային փոփոխություններ են կատարվել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 8-ին ստորագրել է մի շարք հրամանագրեր, որոնց համաձայն՝ Հրանտ Սաֆարյանն ազատվել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնից: ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար է նշանակվել Գեորգի Հայրիյանը:
Արմեն Մանգասարյանն ազատվել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարի պաշտոնից, և նախարար է նշանակվել Վահրամ Առաքելյանը:
Արամ Սարգսյանն ազատվել է ԱՀ քաղաքաշինության նախարարի պաշտոնից: ԱՀ քաղաքաշինության նախարարի պարտականությունների կատարումը ժամանակավորապես վերապահվել է նախարարի տեղակալ Ազատ Համբարձումյանին:
Հանրապետության նախագահի ավելի վաղ հաստատած Կառավարության որոշումների համաձայն՝ Գեորգի Հայրիյանն ազատվել էր ԱՀ ջրային կոմիտեի նախագահի պաշտոնից, որի պարտականությունների կատարումը ժամանակավորապես վերապահվել է կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Արարատ Խաչատրյանին, իսկ Վահրամ Առաքելյանն ազատվել էր ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարի տեղակալի պաշտոնից:
Օրվա վիճակագրական թարմացումներ
Արդեն 338 երեխա ծնվել է շրջափակման մեջ:
Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 820 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 153 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։ Ընդ որում՝ հնարավոր չէ հիվանդներին տեղափոխել պառկած վիճակում, քանի որ ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է Արցախի ռեանիմոբիլի շարժը, իսկ Կարմիր խաչը չունի ռեանիմոբիլ և սովորական մեքենաներով է իրականացնում հիվանդների տեղափոխությունը՝ բոլորը նստած վիճակում:
755 տնտեսվարող սուբյեկտ (ընդհանուրի 17,7%-ը) շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել է իր գործունեությունը, իսկ մնացած տնտեսվարողները գործում են մասնակի ծավալով կամ պետական աջակցությամբ։
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 6,400 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 35,600 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը՝ շուրջ 2,530 տոննա ապրանք՝ գերակշիռ մասը սնունդ ու դեղորայք:
Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 160 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով ավելի քան 17 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը:

Информационный бюллетень номер 46 по состоянию на 08-09.03.2023г.
Строительство домов для арцахцев, вынужденно переселенных в результате войны, практически приостановлено
В связи с блокадой практически приостановлено строительство 107 домов, строящихся на административной территории общины Иванян Аскеранского района на средства госбюджета Республики Арцах и Всеармянского фонда "Айастан".
Строительство большинства домов находится на завершающей стадии, но на данный момент работы, а также строительство внешней инфраструктуры практически не проводятся из-за нехватки стройматериалов. Если бы не блокада, первые 40 домов были бы сданы в эксплуатацию уже в конце прошлого и начале 2023 года.
В случае открытия заблокированной азербайджанцами дороги строительные работы возобновятся, и первые дома, построенные в очень короткие сроки, будут сданы в эксплуатацию.
Минобороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию: Министерство обороны Арцаха
Сообщение Минобороны Азербайджана о том, что в период с 21:30 часов 8 марта до 04:15 часов 9 марта подразделения Армии обороны Арцаха якобы открыли огонь в направлении азербайджанских позиций, расположенных на оккупированных территориях Шушинского, Мартунинского, Аскеранского и Кашатагского районов Республики Арцах, является очередной дезинформацией.
МИД Арцаха опубликовал комментарий относительно сообщения, распространенного МО Азербайджана
7 марта Министерство обороны Азербайджана распространило сообщение о том, что якобы в тот же день в сопровождении миротворцев Российской Федерации по дороге Степанакерт-Лисагор прошла колонна военной техники ВС Республики Армения.
В этой связи считаем необходимым подчеркнуть, что распространенная Министерством обороны Азербайджана информация не соответствует действительности и является очередной фальсификацией азербайджанской стороны, направленной на введение в заблуждение международного сообщества.
Защитник прав человека Арцаха опубликовал специальный доклад
Защитник прав человека Республики Арцах опубликовал отчет о террористическом акте, совершенном диверсионной группой вооруженных сил Азербайджана 5 марта 2023 года. Доклад подготовлен как в открытом, так и закрытом вариантах на армянском и английском языках. Он был направлен в международные организации и правозащитные структуры.
В Правительстве Арцаха был произведен ряд кадровых изменений
8 марта Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал ряд указов, согласно которым Грант Сафарян освобожден от должности министра сельского хозяйства Республики Арцах.
Армен Мангасарян освобожден от должности министра социального развития и миграции Республики Арцах, министром назначен Ваграм Аракелян.
Исполнение обязанностей министра градостроительства Республики Арцах временно возложено на заместителя министра Азата Амбарцумяна.
Согласно постановлениям правительства, утвержденным ранее президентом республики, Георгий Айриян был освобожден от должности председателя Водного комитета Республики Арцах, исполнение обязанностей которого временно возложено на первого заместителя председателя комитета Арарата Хачатряна, а Ваграм Аракелян был освобожден от должности заместителя министра социального развития и миграции Республики Арцах.
Обновлённая статистика дня
Уже 338 детей родилось в период блокады.
820 граждан были лишены возможности прооперироваться из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных Минздраву Республики Арцах медучреждениях.
До сегодняшнего дня при посредничестве Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 153 пациента для получения соответствующего лечения. При этом невозможно перевозить больных лежа, так как азербайджанская сторона препятствует передвижению реанимобилей в Арцахе, а Красный Крест не имеет реанимобилей и осуществляет перевозку больных на обычных машинах в положении сидя.
755 субъектов хозяйствования (17,7% от общего числа) приостановили свою деятельность в связи с невозможностью работы в условиях блокады, а остальные субъекты хозяйствования работают в частичном объеме или с государственной поддержкой.
Из-за сложившейся экономической сложной ситуации 6400 человек лишены рабочих мест и дохода.
Более чем 35.600 тонн товаров первой необходимости могло быть доставлено в Арцах в условиях отсутствия блокады. Между тем в настоящее время усилиями МККК и МК РФ доставляется лишь незначительная их часть, около 2.530 тонн товаров, большинство из которого продукты питания и медикаменты.
В ходе блокады экономике Республики Арцах был нанесен ущерб в размере около 160 млн долларов, что привело к необеспечению прогнозируемого годового показателя ВВП в размере 17% (903 млн долларов).