ԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանին բացել Լաչինի միջանցքը
Ժնևում ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների գրասենյակներում ԵՄ պատվիրակությունը հայտարարություն է տարածել, որով իր մտահոգությունն է հայտնել Լաչինում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ, քանի որ միջանցքով ազատ տեղաշարժի խոչընդոտումն ազդում է Լեռնային Ղարաբաղում մարդու հիմնարար իրավունքների, այդ թվում՝ առողջության, պարենի, կրթության և այլ իրավունքների վրա։
«ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատու անձանց երաշխավորել միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, և կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի որոշման պահանջները»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նշված հաղորդագրությամբ՝ ԵՄ-ն կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել խաղաղ գործընթացի շուրջ երկխոսությունը՝ նշելով, որ ակնկալում են, որ այն կլինի շարունակական։

ЕС призывает Азербайджан открыть Лачинский коридор
Делегация ЕС в Отделении Организации Объединенных Наций и других международных организациях в Женеве выступила с заявлением, выразив свою обеспокоенность по поводу положения в Лачине, поскольку создание препятствий для свободного передвижения по коридору затрагивает основные права человека в Нагорном Карабахе, включая право на здоровье, питание, образование и другие права.
"ЕС призывает власти Азербайджана и всех ответственных лиц гарантировать свободу и безопасность передвижения по коридору в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и выполнить решения Международного Суда 2023 года. требования решения от 22 февраля", говорится в заявлении.
ЕС также призвал Армению и Азербайджан продолжить диалог по мирному процессу, отметив, что они ожидают, что он будет продолжительным.