Հաագան հրաժարվել է հետաքննել «Հյուսիսային հոսք»-ում տեղի ունեցած պայթյունները
«Հյուսիսային հոսք»-ում տեղի ունեցած պայթյունները չեն հետաքննվի Հաագայում Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի հանցագործությունների հետապնդման միջազգային կենտրոնի շրջանակներում, հաղորդում են ռուսական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով Եվրոհանձնաժողովի ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգանդին:
Նա բացասական պատասխան է տվել այն հարցին, թե արդյոք Միջազգային կենտրոնը նախատեսում է հետաքննել ռուսական գազատարների վրա տեղի ունեցած ահաբեկչությունները։ Ըստ Վիգանդի, այս հաստատությունը կքննարկի միայն ռազմական հանցագործությունները, որոնք կատարվել են բարձրաստիճան քաղաքական և ռազմական առաջնորդների կողմից:
«Ագրեսիայի հանցագործությունները վերաբերում են երկրի բարձրագույն քաղաքական և ռազմական առաջնորդների կողմից իրականացված ռազմական հանցագործություններին... Ինչպես մենք բազմիցս ասել ենք, խողովակաշարերի հետ կապված հետաքննությունը պետք է իրականացվի ազգային իշխանությունների կողմից», - ասել է Վիգանդը:

В Гааге отказались расследовать взрывы на «Северных потоках»
Взрывы на «Северных потоках» не будут расследовать в рамках готовящегося к открытию в Гааге Международного центра преследования за преступления агрессии против Украины, сообщили российские СМИ со ссылкой на представителя Еврокомиссии Кристиана Виганда.
Он отрицательно ответил на вопрос, планирует ли Международный центр расследовать теракты на российских газопроводах. По словам Виганда, это учреждение будет рассматривать только военные преступления, которые совершили высшие политические и военные руководители.
«Преступления агрессии касаются военных преступлений, совершенных высшими политическими и военными руководителями, страной... Как мы неоднократно говорили, что касается трубопроводов, то расследование должны вести национальные власти», — заметил Виганд.