«Մենք բոլորին մահու չափ կվախեցնենք նոր շտամով». գաղտնազերծել են Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախկին նախարարի նամակները
7994
Երկուշաբթի, 06 մարտի, 2023 թ., 13:48
The Telegraph-ի ձեռքի տակ են հայտնվել Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախկին նախարարի ավելի քան 100,000 WhatsApp հաղորդագրությունները:
Հաղորդագրությունները լրատվականին է փոխանցել լրագրող, «Համավարակի ժամանակների օրագիր»-ի համահեղինակ Իզաբել Օուքշոթը, ով ժամանակին դեմ էր հանդես եկել համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներին: Վերջինի պնդմամբ՝ հասարակությունը պետք է ստանա վերջին տարիների հետ կապված շատ հարցերի պատասխանները, հասարակական կարևորության հարցեր են:
Հրապարակված հաղորդագրություններում Մեթ Հենքոկը 2020թ. դեկտեմբերի 13-ին իր օգնականի հետ քննարկել է, թե երբ պետք է հրապարակեն կորոնավիրուսի նոր շտամի՝ «քենթյան» տարբերակի մասին, որը հետագայում հայտնի դարձավ որպես «ալֆա» շտամ, որպեսզի լոկդաունին ընդդիմացողներ չլինեին. նրանք մտավախություն են ունեցել որ Լոնդոնի քաղաքապետը կարող էր ընդդիմանալ այդպիսի որոշմանը:
Առողջապահության նախարարի խորհրդականն առաջարկել է սոցիալական ակտիվությունը սահմանափակելու չափից շատ զգուշացումների և կոչերի փոխարեն պարզապես հայտարարել նոր շտամի մասին
Հաղորդագրություններում, մասնավորապես, նշվել է՝
«Մենք բոլորին մահու չափ կվախեցնենք նոր շտամով»,-ընդգծել է Հենքոկը:
«Դա մեզ կօգնի հասնել վարքագծի ցանկալի փոփոխությունների»,- ի պատասխան նշել է խորհրդականը:
«Ե՞րբ ենք դաշտ նետում նոր տարբերակը»,-հարցրել է Հենքոկը:
Նոր շտամի մասին Հենքոկը հայտնել է հաջորդ օրը:
Նշվում է, որ նախարարը շտամի հետ կապված զրուցել է նաև այլ գործընկերների հետ, խոսել հոգեբանական գործոնի մասին, քննարկել, թե ինչպիսի կոչերով և խոսքերով պետք է հանդես գան հանրության առջև, որպեսզի հոգեբանորեն ներազդեն նրանց վրա և հանգեցնեն ցանկալի վարքագծի, ցանկալի արդյունքի:

В Великобритании рассекретили письма бывшего министра здравоохранения: "Мы всех запугаем до смерти новым штаммом"
7993
Понедельник, 06 Марта, 2023 года, 13:48
В распоряжении The Telegraph оказались более 100 тысяч сообщений из WhatsApp бывшего министра Британии.
Сообщения передала изданию журналистка, соавтор мемуаров Хэнкока Pandemic Diaries ("Дневники времен пандемии") Изабель Оукшотт, известная как противница локдаунов. Свое решение предать огласке переписку бывшего министра Оушкотт объяснила общественной важностью этих данных. По ее словам, общество должно получить ответы на многие вопросы, касающиеся событий последних нескольких лет.
В опубликованных сообщениях Мэтт Хэнкок, в частности, обсуждал вопрос, когда объявить о существовании "кентского" варианта коронавируса (он же позже был обозначен как "альфа"), чтобы добиться исполнения населением правил локдауна. Этот вопрос он обсуждал в переписке со своим помощником 13 декабря 2020 года, чтобы не было противников локдауна: они опасались, что мэр Лондона может воспротивиться такому решению.
Советник министра здравоохранения предложил просто объявить о новом штамме вместо чрезмерно большого количества предупреждений и призывов ограничить социальную активность.
"Мы всех запугаем до смерти новым штаммом", - ответил Мэтт Хэнкок.
"Это нам поможет добиться правильных перемен в поведении [населения]", - ответил советник.
"Когда мы выкатываем новый вариант", - спросил Хэнкок.
О новом штамме коронавируса Хэнкок объявил на следующий день.
Отмечается, что министр также поговорил с другими коллегами об этом вопросе, говорил с ними о психологическом факторе, обсудил, какие призывы и слова нужно выбрать в призиве к населению, чтобы воздействовать на них и привести к нужному поведению и нужному результату.