«Սա պետք է բոլորիս համար ահազանգ լինի». Արսեն Թորոսյան
ՔՊ-ական պատգամավոր, Առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է լաբորատոր հաստատված կարմրուկի 11 դեպք: Մեր երկրում վաղուց կարմրուկ չէր արձանագրվել, մի քանի տարի առաջ եղել էին այլ երկրներից բերված հատուկենտ դեպքեր, որոնք կատարված համալիր հակահամաճարակային միջոցառումների շնորհիվ տարածում չէին ստացել այստեղ։ Սա պետք է բոլորիս համար ահազանգ լինի կարմրուկի դեմ պայքարի ուժգնացման։
Կարմրուկը սուր վարակիչ, վիրուսային, խիստ բարձր վարակելիությամբ հիվանդություն է, որը բնորոշվում է ցանային երևույթներով, չոր հազով, ջերմությամբ և այլն: Վարակը փոխանցվում է օդային ճանապարհով։ Ամենավտանգավոր թիրախը կարմրուկի համար հանդիսանում են երեխաները, որոնց մոտ կարող է զարգանալ էնցեֆալիտ (գլխուղեղի բորբոքում և այտուց), ինչը կարող է բերել ընդհուպ մինչև մահվան։
Կարմրուկի կանխարգելման ըստ էության միակ միջոցը պատվաստումն է։ Բոլոր նրանց, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ առնվազն երկու դեղաչափ պատվաստում, անհրաժեշտ է դիմել տեղամասային պոլիկլինիկա և պատվաստվել»:

Арсен Торосян: В Армении зарегистрировано 11 лабораторно подтвержденных случаев кори
Бывший министр здравоохранения Арсен Торосян на своей странице в Facebook пишет: «В Республике Армения зарегистрировано 11 лабораторно подтвержденных случаев кори. Корь в нашей стране давно не регистрировалась, несколько лет назад были единичные случаи, завезенные из других стран, которые не распространялись здесь благодаря проводимым комплексным противоэпидемическим мероприятиям. Это должно стать тревожным сигналом для всех нас, чтобы мы активизировали борьбу с корью.
Корь — острое инфекционное, вирусное, остроконтагиозное заболевание, характеризующееся сыпью, сухим кашлем, температурой и т.д. Инфекция передается воздушно-капельным путем. Наиболее опасной мишенью для кори являются дети, у которых может развиться энцефалит (воспаление и отек головного мозга), что может привести к летальному исходу.
Вакцинация, по сути, единственный способ предотвратить корь. Все те, у кого нет хотя бы двух прививок от кори, должны обратиться в поликлинику по месту жительства и сделать прививку».