«Ադրբեջանը չի կատարում Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը». Թագուհի Թովմասյան
ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Այսօր Արցախի շրջափակման 75-րդ օրն է։ Ինչպես գիտենք, արցախահայության համար այս ծանրագույն փուլում ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը 2023թ. փետրվարի 22-ին հրապարակեց արդարամիտ որոշում․ Հայաստանի կողմից ներկայացված հրատապ միջոցների առնչությամբ Դատարանն արձանագրեց, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը Լաչինի միջանցքով խաթարվել է։
Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի խափանումը խոչընդոտել է Լեռնային Ղարաբաղում հոսպիտալացված հայ ազգային կամ էթնիկական պատկանելիություն ունեցող անձանց Հայաստանի բժշկական հաստատություններ անհետաձգելի բժշկական օգնության համար տեղափոխմանը, խոչընդոտներ են առկա Լեռնային Ղարաբաղ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ներմուծման համար՝ առաջացնելով սննդի, դեղորայքի և կյանքի համար անհրաժեշտ այլ բժշկական պարագաների պակաս:
Դատարանը բավարարեց Հայաստանի՝ ժամանակավոր միջոց կիրառելու պահանջը և պարտավորեցրեց Ադրբեջանին՝ մինչև Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վերջնական որոշման կայացումը ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Արդարադատության միջազգային դատարանի կանոնադրության 59-րդ հոդվածի համաձայն՝ Դատարանի որոշումը պարտադիր է միայն գործին մասնակցող կողմերի համար և միայն տվյալ գործով:
Կանոնադրության 60-րդ հոդվածի համաձայն՝ Որոշումը վերջնական է և ենթակա չէ բողոքարկման:
Ադրբեջանը, սակայն ոտնահարում է նույնիսկ ՄԱԿ-ի հիմնական դատական մարմնի կանոնադրության առանցքային դրույթները.
Արդարադատության միջազգային դատարանի վերոնշյալ որոշումից անցել է արդեն շուրջ 2 օր, սակայն Ադրբեջանը գործում է հերթական հանցագործությունը՝ շարունակելով արգելափակել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը։
Հրատապ գրություն եմ ուղարկել միջազգային բոլոր գործընկերներիս՝ ահազանգելով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և խնդրելով իրենց մանդատի շրջանակներում.
նպաստել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշման կատարմանը,

Тагуи Товмасян: Азербайджан не выполняет требование Международного суда ООН
Сегодня 75-й день блокады Арцаха. Как известно, на этом критическом для арцахских армян этапе Международный суд ООН 22 февраля 2023 г. огласил справедливое решение в отношении неотложных мер, предложенных Арменией, Суд отметил, что с 12 декабря 2022 года прервано сообщение между Нагорным Карабахом и Арменией через Лачинский коридор.
Нарушение движения по Лачинскому коридору затруднило передачу госпитализированных лиц армянской национальности или этнического происхождения в медицинские учреждения Армении для оказания неотложной медицинской помощи, возникли препятствия для ввоза товаров первой необходимости в Нагорный Карабах, что привело к нехватке продовольствия, лекарственных средств и других жизненно важных медицинских принадлежностей.
Суд удовлетворил ходатайство Армении о временной мере и обязал Азербайджан принять все меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор до вынесения окончательного решения по делу Армения против Азербайджана.
Согласно статье 59 Статута Международного Суда ООН, решение Суда является обязательным исключительно для сторон и в рамках рассматриваемого дела.
Согласно статье 60 Статута решение Суда является окончательным и обжалованию не подлежит.
Азербайджан օднако нарушает даже ключевые положения Статута главного судебного органа ООН.
С момента принятия вышеупомянутого решения Международного Суда прошло почти 2 дня, но Азербайджан совершает очередное преступление, продолжая блокировать бесперебойное движение граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор.
Я отправила срочное письмо всем своим международным коллегам, предупредив их о ситуации и попросив их в рамках своего мандата:
способствовать исполнению решения Международного Суда ООН о применении обеспечительных мер, представить шаги, которые были предприняты или должны быть предприняты вами в этом направлении.