Սի Ցզինպինն առաջիկա ամիսներին կայցելի Ռուսաստան. #WSJ
Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինը կարող է առաջիկա ամիսներին այցելել Ռուսաստան՝ Վլադիմիր Պուտինի հետ բարձր մակարդակի հանդիպում ունենալու համար։ Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին։
«Պեկինն ասում է, որ ցանկանում է ավելի ակտիվ դեր խաղալ հակամարտությունը դադարեցնելու համար, և մարդիկ, ովքեր ծանոթ են պարոն Սիի ճամփորդական ծրագրերին, ասում են, որ Պուտինի հետ հանդիպումը կլինի բազմակողմ խաղաղ բանակցությունների խթանման մաս և թույլ կտա Չինաստանին կրկնել միջուկային զենք չօգտագործելու կոչերը»,- գրում է հրատարակությունը։
Փետրվարի 21-ին ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը Մոսկվայում հանդիպել է Չինաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի գրասենյակի ղեկավար Վան Յիի հետ։
Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ Չինաստանը մշակել է ուկրաինական հակամարտության խաղաղ կարգավորման ծրագիր, որին ծանոթացել էր Bloomberg-ը։

WSJ: Си Цзиньпин в ближайшие месяцы посетит Россию для встречи с Путиным
Китайский лидер Си Цзиньпин может в ближайшие месяцы посетить Россию для встречи на высшем уровне с президентом России Владимиром Путиным. Об этом пишет The Wall Street Journal со ссылкой на источники, осведомленные с этим планом.
«Пекин заявляет, что хочет играть более активную роль, направленную на прекращение конфликта, а люди, знакомые с планами поездки господина Си, говорят, что встреча с господином Путиным станет частью импульса к многосторонним мирным переговорам и позволит Китаю повторить призывы к неприменению ядерного оружия», — пишет издание.
21 февраля секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев в Москве провел встречу с руководителем канцелярии Комиссии ЦК Коммунистической партии КНР по иностранным делам Ван И.
Ранее сообщалось, что Китай разработал план по мирному урегулированию украинского конфликта, с которым ознакомилось Bloomberg. Агентство сообщало, что США и их союзники испытывают беспокойство по поводу того, что китайская инициатива может найти отклик в странах «глобального Юга» и потенциально привлечь голоса в ООН.