ԵՄ-ն կրկին նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի դեմ
![]() Եվրոմիությունը երկուշաբթի օրը պատժամիջոցներ է սահմանել 2 կազմակերպության և 32 իրանցու նկատմամբ, այդ թվում՝ մշակույթի և կրթության նախարարների, հետախուզության պաշտոնյաների և օրենսդիրների նկատմամբ: Նշվում է, որ այս անձինք և կազմակերպությունները կապված են Իրանում հրահրած անկարգությունների ճնշման հետ: Այն պահից ի վեր, երբ Իրանում սկսվեցին օտարերկրյա բողոքի ցույցերը, արևմտյան երկրները՝ Միացյալ Նահանգների գլխավորությամբ, սկսել են խստացնել պատժամիջոցներն Իրանի դատական համակարգի և այլ իշխանությունների դեմ՝ փորձելով շարունակել բողոքի ցույցերը, որոնք նրանք հրահրել և աջակցում էին երիտասարդ իրանցի աղջկա հանկարծակի մահից հետո, գրում է IRNA-ն։ 27 երկրների դաշինքն արդեն պատժամիջոցների չորս փուլ է կիրառել Իրանի պաշտոնյաների և կազմակերպությունների, այդ թվում՝ այլ նախարարների, զինվորական սպաների և Իրանի փոխոստիկանության նկատմամբ՝ մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտման համար: |