«Վերջին տարիներին մսխվեցին ղարաբաղյան շարժման ձեռքբերումները». Սերժ Սարգսյան
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Ղարաբաղյան շարժումով սկիզբ դրվեց Արցախի վերածննդին և կասեցվեց իր բնօրրանում դարերով ապրող հայ ժողովրդի մի հատվածի բնաջնջումը: 35 տարի առաջ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի (ԼՂԻՄ) հայության պահանջով օրակարգ էր մտել տարածաշրջանը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից Հայկական ԽՍՀ տեղափոխելու հարցը՝ Արցախի հայության միանգամայն օրինական ու արդար պահանջը: 1988 թվականի փետրվարի 20-ին ԼՂԻՄ ժողովրդական պատգամավորների 20-րդ գումարման խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը ընդունեց որոշում, որով ամրագրում էր արցախցիների ազատ ինքնորոշվելու կամքը: Դա հիրավի շրջադարձային իրադարձություն էր հայ ժողովրդի կյանքում, որի պատմաքաղաքական նշանակությունն անվիճելի է:
Հայրենիքի պաշտպանությունն ամենամեծ առաքինությունը համարող բազմաթիվ հայորդիներ Արցախում, մայր Հայաստանում և սփյուռքում համախմբվեցին հանուն ազգային նպատակի իրագործման, և այն պսակվեց հաջողությամբ: Ազգային զարթոնքի վերածված Ղարաբաղյան շարժումը մեր պատմության առանցքային իրադարձություններից է:
Ղարաբաղյան շարժումը և 1994 թվականին ազգային-ազատագրական պայքարում փառավոր հաղթանակն առաջին հերթին հայ ժողովրդի արժանապատվության, սեփական Հայրենիքում ազատ, անկախ և անվտանգ ապրելու իրավունքին տեր կանգնելու արտահայտություններն էին:
Այդ տարիները իմ և իմ բազմաթիվ ընկերների կյանքի ամենածանր, ամենապատասխանատու, բայց և ամենապատվաբեր տարիներից էին: Մենք գիտեինք՝ ինչ նպատակի համար ենք պայքարում, կազմակերպում Արցախի ինքնապաշտպանությունը, հանուն ինչի ենք զոհաբերում մեր երիտասարդ տարիները, ինչի համար էին մեզ հետ զրկանքների միջով անցնում մեր ընտանիքները, հայրենակիցները: Մենք տեսնում էինք Ադրբեջանի ղեկավարների հայատյաց նկրտումները, խտրական վերաբերմունքը, աչքի առաջ ունեինք Ադրբեջանի կազմում մեկ այլ ինքնավար կազմավորման ՝ հայկական Նախիջևանի իսպառ հայաթափումը և վճռական էինք ամեն գնով թույլ չտալու դրա կրկնությունն Արցախում:
Մեր ժողովրդի խաղաղ և օրինական պահանջին հետևեց Ադրբեջանի պատասխանը՝ Սումգայիթում, Բաքվում և Ադրբեջանի հայաշատ այլ քաղաքներում ու Հյուսիսային Արցախի բնակավայրերում էթնիկ զտումներով, հայերի նկատմամբ ամենազազրելի ու զարհուրելի բռնություններով, կոտորածներով և տեղահանումներով: Արցախահայությունը դատապարտված էր նույն ճակատագրին, եթե չհաղթեր իրեն պարտադրված պատերազմում:
Ագրեսոր Ադրբեջանն իր սանձազերծած պատերազմում հանդիպեց միասնական բռունցք դարձած հայության պատասխան հարվածին և զինադադար խնդրեց:
Փա՛ռք և պատի՛վ այդ հաղթանակը կերտած բոլոր քաջորդիներին, խոնարհում հանուն հայրենիքի նահատակված մեր բոլոր հերոսների անմահ հիշատակին:
1991 թվականին իր անկախությունը հռչակած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը սկիզբ էր դրել պետականաշինության գործընթացին և զարգանում էր որպես ժամանակակից ու ժողովրդավարական պետություն:
Ցավոք, Ադրբեջանը, չհաշտվելով ինչպես 1994-ին կրած ծանր պարտության, այնպես էլ 2016-ի Ապրիլյան քառօրյա պատերազմում ձախողման հետ, օգտագործեց հարմար պահը և, օգտվելով Հայաստանում օտարների աջակցությամբ իշխանությունը զավթած ապազգային ուժերի վարած պետականակործան քաղաքականությունից, 2020-ին սկսեց նոր պատերազմ, որն ավարտվեց նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիոն փաստաթղթի ստորագրմամբ:
Վերջին մի քանի տարիներին մեծապես մսխվեցին ղարաբաղյան շարժման ձեռքբերումները, թշնամուն հանձնվեցին առաջին հաղթական պատերազմում Արցախի ազատագրված տարածքների զգալի մասը, զոհվեցին հինգ հազարից ավելի երիտասարդներ, բազմաթիվ հայորդիներ հաշմվեցին, տասնյակներն էլ մինչ այժմ գտնվում են գերության մեջ, վտանգի տակ դրվեց Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների ապագան, թշնամին անարգել տարածքներ օկուպացրեց Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերում, երբեմնի ազգային զարթոնքը վերածվեց ազգային հիասթափության, ոմանց մոտ՝ հուսահատության:
Հայաստանի իշխող վարչախումբը շարունակում է հետևողականորեն արժեզրկել հայ ժողովրդի արդար պայքարը, միտումնավոր վարկաբեկում է հաղթանակած հերոսներին և շարունակաբար թուլացնում հայկական բանակը, խարխլում ազգային միասնականությունը, թշնամուն ձայնակցելով՝ կեղծ խաղաղասիրական թեզերով երկրի ներսում բթացնում արտաքին վտանգներին դիմակայելու զգոնությունը:
Հայրենակիցնե՛ր,
Ղարաբաղյան շարժման հոբելյանը ևս մեկ առիթ է արթնացնելու մեր ընդարմացած ազգային ինքնագիտակցությունը՝ որպես պատվար առկա մարտահրավերներին ու վերահաս նորանոր վտանգներին: Այդ ինքնագիտակցությունը 35 տարի առաջ հզոր ուժ դարձավ անգամ ամենածանր ու անելանելի թվացող իրավիճակներում, և ազգային համախմբմամբ հաղթանակեցինք: Մեզնից և ոչ ոք, ով իրեն համարում է ազգի մի մասնիկը, իրավունք չունի հուսահատվելու, ընկրկելու դժվարությունների առաջ, հետ կանգնելու պայքարի ճանապարհից՝ այնպես, ինչպես այսօր տոկում է շրջափակված, զրկանքների միջով անցնող, բայց իր բնօրրանում ազատ և անկախ ապրելու որոշման մեջ հաստատակամ Արցախը:
Արցախցի սիրելի՛ քույրեր և եղբայրներ,
Երեքուկես տասնամյակ առաջ Լաչինի ճանապարհը կրկին փակ էր, բայց ձեր անսասան կամքով և արիությամբ, համայն հայության սատարմամբ բացվեց կյանքի ճանապարհը: Համոզված եմ՝ այդպես կլինի նաև այս անգամ, քանզի Արցախի պայքարն այսօր էլ համայն հայության արժանապատվության պայքարն է, որին, ինչպես նախկինում, պարտավոր ենք սատար կանգնել ազգովին: Այդ պայքարը հայկական պետականության, մեր լինելության, ինքնության պահպանման կենաց և մահու պայքարն է, որից մենք պարտադրված ենք հաղթանակած դուրս գալ:

Послание Сержа Саргсяна ко Дню возрождения Арцаха и к 35-летию Карабахского движения
Карабахским движением было положено начало возрождению Арцаха и предотвращено истребление части армянского народа, веками жившего на своей исторической родине. 35 лет назад по требованию армянства Нагорно-Карабахской Автономной Области (НКАО) на повестку был поставлен вопрос о переводе региона из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР – совершенно законное и справедливое требование. 20 февраля 1988 года на внеочередной сессии Совета народных депутатов НКАО 20-го созыва было принято решение, которым закреплялась воля арцахцев на свободное самоопределение. В жизни армянского народа это было поистине поворотное событие, историко-политическое значение которого бесспорно.
Многочисленные считающие величайшей доблестью защиту Отечества сыны армянского народа в Арцахе, в Армении и Диаспоре сплотились во имя реализации национальной идеи, и это увенчалось успехом. Ставшее национальным пробуждением Карабахское движение – одно и стержневых событий нашей истории.
Карабахское движение и славная победа в национально-освободительной борьбе в 1994 году были в первую очередь проявлениями достоинства армянского народа, реализации его права свободно, независимо и безопасно жить на своей собственной Родине.
Эти годы в моей жизни и в жизни многих моих друзей были самыми тяжёлыми, самыми ответственными, но и самыми почётными годами. Мы знали, ради какой цели мы боремся, организуем самооборону Арцаха, во имя чего жертвуем свои молодые годы, ради чего с нами вместе лишения терпят и наши семьи, соотечественники. Мы видели армяноненавистнические амбиции руководителей Азербайджана, их дискриминационное отношение, мы имели перед глазами полное изгнание армян из другого автономного образования в составе Азербайджана – армянского Нахиджевана, и были решительно настроены любой ценой не допустить повторения этого в Арцахе.
Вслед за мирными и законными требованиями нашего народа последовал ответ Азербайджана в виде этнических чисток в Сумгаите, Баку и других городах Азербайджана, где было много армян, а также в населённых пунктах Северного Арцаха, сопровождавшихся самым подлым и гнусным насилием в отношении армян, их массовыми убийствами и депортациями. На такую же участь были обречены арцахские армяне, если бы они не победили в навязанной им войне.
Агрессор Азербайджан в развязанной им войне наткнулся на ответный удар ставшего единым кулаком армянства и попросил о перемирии.
Честь и слава всем храбрецам, создавшим эту победу, преклонение перед бессмертной памятью всех наших героев, павших жертвой во имя Отечества!
Провозгласившая в 1991 году свою независимость Нагорно-Карабахская Республика положила начало процессу государственного строительства и развивалась как современное и демократическое государство.
К сожалению, Азербайджан, не смирившись ни с понесённым в 1994 году тяжёлым поражением, ни с неудачей в Апрельской четырёхдневной войне 2016 года, использовал удобный момент и воспользовавшись государственно-разрушительной политикой антинационального режима, который при иностранной поддержке захватил власть в Армении, в 2020 году начал новую войну, которая завершилась подписанием 9 ноября капитуляционного документа.
За последние несколько лет достижения Карабахского движения были в значительной степени растрачены, врагу была сдана значительная часть освобождённых в первой победной войне территорий Арцаха, погибло более пяти тысяч молодых людей, многие сыны армянские стали инвалидами, а десятки до сих пор находятся в плену, поставлено под угрозу будущее Арцаха и Республики Армения, враг беспрепятственно оккупировал территории в приграничных населённых пунктах Армении, некогда существовавшее национальное пробуждение превратилось в национальное разочарование, у некоторых – в отчаяние.
Правящий в Армении режим продолжает последовательно обесценивать справедливую борьбу армянского народа, намеренно дискредитирует героев-победителей и непрерывно ослабляет армянскую армию, подрывает национальное единство, подпевая врагу, лживыми миролюбивыми тезисами внутри страны притупляет бдительность к противостоянию внешним угрозам.
Соотечественники!
Юбилей Карабахского движения – ещё один повод пробудить наше обновленное национальное самосознание в качестве защиты от существующих вызовов и новых угроз. Это самосознание 35 лет назад стало мощной силой даже в самых тяжёлых и, казалось бы, безвыходных ситуациях, и благодаря национальному единству мы одержали победу. Никто из нас, считающих себя частью нации, не имеет права отчаиваться, отступать перед трудностями, сворачивать с пути борьбы, так, как сегодня держится осаждённый, проходящий через лишения, но непоколебимый в своем решении жить свободно и независимо в своей исторической колыбели Арцах.
Дорогие сестры и братья из Арцаха!
Три с половиной десятилетия назад дорога в Лачин также была закрыта, но вашей непоколебимой волей и мужеством, при поддержке всех армян дорога жизни открылась. Уверен, что так будет и на этот раз, ибо борьба Арцаха и сегодня остается борьбой за достоинство всех армян, и мы по-прежнему обязаны всенародно поддержать эту борьбу. Это борьба за сохранение армянской государственности, нашего бытия, идентичности – борьба не на жизнь, а на смерть, из которой мы обязаны выйти победителями.