Լեհաստանը 250 T-72 տանկ է փոխանցել Ուկրաինային
Լեհաստանը Ուկրաինային է հանձնել 250 T-72 տանկ, իսկ ապագայում կհանձնի 60 արդիականացված T-72 և PT-91 Twardy և 14 Leopards, հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավիեցկին Ստոկհոլմում Շվեդիայի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Լեհաստանն արդեն մատակարարել է 250 հետխորհրդային տանկ: Մենք նախատեսում ենք նաև լրացուցիչ մատակարարել արդիականացված 60 տանկ և ևս 14 Leopard»,- ասել է նա։
Մորավեցկին վստահեցրել է, որ Լեհաստանը կշարունակի ակտիվորեն աջակցել Ուկրաինային։
Լեհաստանը դարձավ առաջին երկրներից մեկը, որը ժամանակակից տանկեր ուղարկեց Ուկրաինա։ Վարշավան ակտիվորեն առաջ է քաշել այս նախաձեռնությունը՝ առաջարկելով ստեղծել երկրների տանկային կոալիցիա՝ Կիևին համատեղ նման աջակցություն ցուցաբերելու համար։

Польша передала Украине 250 танков Т-72
Польша передала Украине 250 танков Т-72, а в будущем передаст 60 модернизированных Т-72 и PT-91 Twardy и 14 Leopard, заявил премьер-министр Польши Матеуш Моравецкий на пресс-конференции в Стокгольме после переговоров со шведским премьером Ульфом Кристерссоном.
"Польша уже поставила 250 постсоветских танков. Также мы планируем поставить очередные дополнительные модернизированные 60 танков и еще 14 Leopard", - приводят российские СМИ слова главы польского правительства.
Моравецкий заверил, что Польша по-прежнему будет активно поддерживать Украину.
Польша стала одной из первых стран, выступивших за отправку Украине современных танков. Варшава активно продвигала эту инициативу, предлагая сформировать танковую коалицию стран, чтобы совместно оказать Киеву такую поддержку.