«Եթե քաղաքացին չունի արտարժութային եկամուտներ, պետք է վերցնի դրամային հիփոթեքային վարկ». Գևորգ Պապոյան
Ուրբաթ, 10 փետրվարի, 2023 թ., 12:00
Խորհրդարանը քննարկում է «Արժութային կարգավորման և արժութային վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որով առաջարկվում է՝ Հայաստանի քաղաքացիներին հիփոթեքային վարկերը տրամադրել միայն դրամով:
«Սրանից 2 ամիս առաջ եվրոյի փոխարժեքը 392 էր: Այն քաղաքացին, որը եվրոյով հիփոթեքային վարկ էր վերցրել, այսօր 9 տոկոս ավելի փոխարժեքով պետք է վճարի: Սա հատկապես տարածված է լինում այն դեպքերում, երբ քաղաքացիները ֆինանսական բարձր գրագիտություն չեն ունենում և տարվում են 1-2 տոկոս հիփոթեքային վարկի ավելի էժան լինելու գայթակղությամբ և հետագայում շատ մեծ խնդիրների առաջ են կանգնում»,- նախագիծը ներկայացնելիս ասել է ՔՊ-ական պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը:
«Եթե քաղաքացին չունի արտարժութային եկամուտներ, ապա իր ռիսկերը կառավարելու համար պետք է վերցնի դրամային հիփոթեքային վարկ: Կարգավորումը վերաբերում է միայն բնակարանային հիփոթեքային վարկերին»,- ավելացրել է պատգամավորը:

Геворг Папоян: Если у гражданина нет доходов в иностранной валюте, он должен брать ипотечный кредит в драмах
![]() В парламенте обсуждается проект внесения изменений в Закон «О валютном регулировании и валютном контроле», которым предлагается предоставлять гражданам Армении ипотечные кредиты только в драмах. «Два месяца назад курс евро составлял 392 драма. Гражданин, взявший ипотечный кредит в евро, сегодня должен будет платить на 9 процентов больше. Это особенно характерно для тех случаев, когда граждане, не обладающие высокой финансовой грамотностью, увлекаются соблазном удешевления ипотечного кредита на 1-2%, а потом сталкиваются с массой больших проблем», - сказал, представляя проект, депутат от фракции «Гражданский договор» Геворг Папоян. «Если у гражданина нет доходов в иностранной валюте, он должен брать ипотечный кредит в драмах, чтобы управлять своими рисками. Урегулирование касается только жилищных ипотечных кредитов», — добавил депутат. |