«Ի՞նչ է սա, եթե ոչ փաշինյանական հաշվարկված և պլանավորված պարտության նոր ծրագիր». Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Եթե Ադրբեջանը հասել է նրան, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում տեղակայվում է զուտ ՀՀ-ՌԴ հնարավոր «ագրեսիան» կանխելու համար՝ Փաշինյանն է պնդում, ապա սա նշանակում է, որ Ադրբեջանին հաջողվել է արտաքին աշխարհին համոզել, որ ՀՀ-ի դեմ իր հարձակումները «պաշտպանվելու» նպատակ են ունեցել:
Ըստ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանը պատերազմից հետո ՀՀ ինքնիշխան տարածքի բռնազավթումը, նոր բնագծեր, բարձունքներ վերցնելը դրանով է հիմնավորել ու փաստորեն ստացվել է:
Ի՞նչ մակարդակի անտերություն ու փլուզում պետք է լինի երկրի կառավարման համակարգում, որ Արցախի ուղղությամբ լայնամասշտաբ պատերազմ ձեռնարկեն, այնուհետև 5 հարձակում Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ, հետո ՀՀ-ն ու Արցախն իրար կապող միակ ճանապարհը փակեն, տարածքային հսկայական զիջումներ, կորուստներ տաս, հազարավոր մարդիկ զոհվեն, իսկ դու արտաքին աշխարհին դեռ փորձում ես համոզել, որ ագրեսոր չես, պատերազմի նախաձեռնող չես, պատերազմ չես ուզում:
Ու այս համատեքստում՝ իբր «ագրեսորի» կամ «ռևանշիստի» տպավորություն չթողնելու համար զորավարժություններ չես ձեռնարկում, բանակիդ մարտունակության բարձրացմանն ուղղված ինտենսիվ միջոցառումներ չես ձեռնարկում, դաշնակցիդ ռազմաբազան սպառնալիք ես հայտարարում ու հանգիստ սպասում, թե երբ թշնամիներդ հերթական արշավը կսկսեն քո երկրի նկատմամբ:

Тигран Абрамян: Что это, как не просчитанная и спланированная пашиняновская программа поражения?
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «Если Азербайджан договорился до того, что наблюдательная миссия ЕС размещается в Армении только для предотвращения возможной «агрессии» РА – РФ, как утверждает Пашинян, это означает, что Баку удалось убедить внешний мир в том, что его нападения на Армению носили «оборонительный» характер.
По словам Пашиняна, Азербайджан после войны именно так обосновал захват суверенной территории Армении, новых высот, и, фактически, у него все получилось.
Какой уровень безнадзорности и развала должен быть в системе управления страной, чтобы после инициирования полномасштабной войны в направлении Карабаха, затем организации 5 нападений на Армению и Карабах, перекрытия единственной дороги, соединяющей Армению и Арцах, огромных территориальных уступок, потерь, гибели тысяч людей, еще и пытаешься убедить внешний мир, что ты не агрессор, не инициатор войны, ты совсем не хочешь войны?
И в этом контексте, чтобы не производить впечатление «агрессора» или «реваншиста», не организовываешь военные учения, интенсивные мероприятия, направленные на повышение боеспособности армии, называешь военную базу союзника угрозой и спокойно ждешь того, когда враги начнут очередную кампанию против твоей страны.