Եվրոմիությունը եվրոբանկերից պահանջում է ամեն գնով հեռանալ Ռուսաստանից
Եվրոպական կենտրոնական բանկն ուժեղացնում է ճնշումը եվրոգոտու բանկերի վրա՝ պահանջելով դադարեցնել իրենց բիզնեսը Ռուսաստանում, գրում է Financial Times-ը։
Չնայած այն հանգամանքին, որ ռուսական շուկայից դուրս գալու «պատուհանը» նեղանում է, և բանկային բիզնեսի վաճառքի ցանկացած գործարք արգելված է առանց Կրեմլի հավանության, ԵԿԲ-ն ողջունում է բանկերի՝ ՌԴ-ից հեռանալուն միտված «ցանկացած քայլ», ասել է կարգավորողի վերահսկողության տնօրեն Անդրեա Էնրիան:
Մինչ պատերազմը Ռուսաստանում գործող 45 արևմտյան բանկերից միայն մի քանիսն են կարողացել լքել շուկան, ընդ որում՝ մեծ կորուստներով, նշում է Moscow Times-ը։ Ֆրանսիական Societe Generale խմբին հաջողվել է վաճառել բիզնեսը։ Նրա Rosbank-ն անցել է միլիարդատեր Վլադիմիր Պոտանինին, ով հայտնվել է Մեծ Բրիտանիայի պատժամիջոցների ցուցակում, որից հետո բանկը զրկվել է ֆունտով գործարքներից և Clearstream քլիրինգային համակարգից:
Օգոստոսի 5-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որով դե ֆակտո արգելվում է օտարերկրյա բանկերին լքել Ռուսաստանը։ Փաստաթղթի համաձայն՝ բաժնեմասից ազատվելու համար ոչ ռեզիդենտները պետք է նախագահից հատուկ թույլտվություն ստանան, իսկ առանց դրա գործարքները կհամարվեն «չեղյալ»։ Բանկն առանց Կրեմլի «վիզայի» գնած նոր սեփականատերերը կզրկվեն Ռուսաստանի Դաշնության «օրենսդրությամբ նախատեսված իրավունքներից»։

Евросоюз требует от евробанков любыми способами уйти из России
Европейский Центробанк усиливает давление на банки зоны евро, требуя, чтобы они прекратили бизнес в России, пишет Financial Times.
Несмотря на то, что «окно» для выхода с российского рынка сужается, а любые сделки по продаже банковского бизнеса запрещены без одобрения Кремля, ЕЦБ приветствует «любые шаги» банков по уходу из РФ, заявил директор по надзору регулятора Андреа Энриа. «Конечно, мы оказываем давление на банки, с тем чтобы они активно управляли своими рисками, связанными с Россией», - подчеркнул он, добавив, что «любая возможность» уйти из РФ будет «привлекательной» с регуляторной точки зрения.
Из 45 западных банков, работавших в России до начала войны, лишь единицы смогли покинуть рынок, причем с большими потерями, отмечает Moscow Times. Продать бизнес, в частности, удалось французской группе Societe Generale. Ее Росбанк достался миллиардеру Владимиру Потанину, который оказался в санкционных списках Великобритании, после чего и сам банк был отрезан от операций в фунтах и клиринговой системы Clearstream.
Президент РФ Владимир Путин 5 августа подписал указ, де-факто запретивший иностранным банкам уходить из России. Согласно документу, чтобы избавиться от доли, нерезидентам потребуется получать специальное разрешение президента, а без него сделки будут считаться «ничтожными». Новые владельцы, купившие банк без «визы» Кремля, будут лишены «прав, предусмотренных законодательством» РФ.