Գուրգեն Արսենյանի մասնակցությունը լսումներին անակնկալ է եղել. ՔՊ-ականները զարմացած են. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ընդդիմությունը երեկ Լաչինի միջանցքի մասով խորհրդարանական լսումներ էր նախաձեռնել: Լսումներին մասնակցում էին ինչպես ընդդիմադիր պատգամավորները, այնպես էլ արտախորհրդարանական ընդդիմության մի շարք ներկայացուցիչներ: Ընդդիմության նախաձեռնած քննարկման ժամանակ իսկական անակնկալ էր ՔՊ-ական Գուրգեն Արսենյանի ներկայությունը: Տեղեկացանք, որ Արսենյանի մասնակցությունը անակնկալ է եղել ոչ միայն ներկաների, այլ նաև սեփական թիմակիցների համար:
Արսենյանը ընդդիմության լսումներին մասնակցելու իր որոշումը չի քննարկել թիմակիցների հետ, միանձնյա որոշում է կայացրել: ՔՊ-ին մոտ կանգնած մեր աղբյուրները հայտնեցին, որ թեև որևէ մեկին արգելված չի եղել մասնակցել այդ լսումներին, բայց որևէ մեկի մտքով անգամ չի անցել, որ իրենց թիմից ինչ-որ մեկը կարող է գնալ ու մասնակցել մի քննարկման, որտեղ հավաքված է հայկական քաղաքական դաշտի գրեթե ողջ ընդդիմադիր թևը: ՔՊ-ականներից շատերն իրենց աշխատասենյակներում ուղիղ եթերով ընդդիմության քննարկմանը հետևելիս են եղել, իրենց թիմակցին տեսել ու անակնկալի են եկել:
Գուրգեն Արսենյանը, թերևս, որոշել է գնալ ու միայնակ իր «կռիվը տալ» ընդդիմադիրների հետ: Իսկական ֆուրոր էր ոչ միայն Արսենյանի մասնակցությունը, այլ նաև նրա ելույթը, որտեղ նա հերթական հակաարցախյան թեզը առաջ տարավ՝ հայտարարելով. «Մենք չենք կարող ռիսկի ենթարկել երեք միլիոն հայերի՝ հանուն 120 հազար արցախցիների»:

«Жоховурд»: Участие Гургена Арсеняна в слушаниях стало неожиданностью
Газета «Жоховурд» пишет: «Вчера оппозиция инициировала парламентские слушания по Лачинскому коридору. В слушаниях приняли участие как оппозиционные депутаты, так и ряд представителей внепарламентской оппозиции. Настоящим сюрпризом во время дискуссии, инициированной оппозицией, стало присутствие депутат от фракции «Гражданский договор» Гургена Арсеняна. Нам сообщили, что участие Арсеняна стало неожиданностью не только для присутствующих, но и для его товарищей по команде.
Арсенян не обсуждал свое решение участвовать в слушаниях оппозиции с товарищами по команде, он принял решение единолично. Наши источники, близкие к ГД, сообщили, что хотя участие в тех слушаниях никому не запретили, никому даже в голову не приходило, что кто-то из их команды может пойти и поучаствовать в дискуссии, где собралось чуть ли не вся политическая оппозиция. Многие представители ГД в прямом эфире наблюдали за обсуждением оппозиции в своих кабинетах, увидели своего товарища по команде и удивились.
Гурген Арсенян, возможно, решил пойти и в одиночку бороться с оппозицией. Настоящей сенсацией стало не только участие Арсеняна, но и его выступление, где он выдвинул очередной антиарцахский тезис, заявив: «Мы не можем подвергать риску три миллиона армян ради 120 тысяч граждан Арцаха».