«Ռուսաստանը կես միլիոն զինվոր է մոբիլիզացրել». Ուկրաինայի ՊՆ
Ռուսական զորքերը կարող են ներխուժման մեկ տարին նշել՝ Ուկրաինայի արևելքում և հարավում նոր հարձակմամբ, այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովը՝ ֆրանսիական BFMTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Հաշվի առնելով, որ ռուսներն ապրում են խորհրդանիշերով, նրանք կարող են ինչ-որ բան փորձել փետրվարի 24-ին»,- ասել է նա:
Ռեզնիկովի հաշվարկով՝ Ռուսաստանը մոտ 500 հազար զինվոր է մոբիլիզացրել։
«Պաշտոնապես հայտարարում էին 300 հազարի մասին, բայց երբ տեսնում ենք զորքերին սահմաններին, մեր հաշվարկով, շատ ավելին է»,- ասել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարը։

Минобороны Украины: Россия мобилизовала полмиллиона и готовит наступление
Российские войска могут отметить годовщину вторжения новым наступлением на востоке и юге Украины, заявил министр обороны Украины Алексей Резников в интервью французскому телеканалу BFMTV.
"Мы не можем терять инициативу. Учитывая то, что они [россияне] живут символикой, они могут что-то попробовать в районе 24 февраля. Мы не недооцениваем нашего врага", - сказал он.
По подсчетам Резникова, Россия мобилизовала примерно 500 тысяч солдат.
«Официально заявляли о 300 тысячах, но когда мы видим войска на границах, то, по нашим оценкам, это значительно больше», - утверждает министр обороны.