Մարգարայի կամրջից նմուշառում է արվել. ե՞րբ կբացվի հայ-թուրքական սահմանը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբերը 2022 թվականի դեկտեմբերին հանդիպել են Արարատի մարզում՝ հայ-թուրքական սահմանի մոտ:
Տեղեկացանք, որ իրականացվել է նաև Մարգարայի կամուրջի նմուշառում: Տեղեկացանք նաև, որ աշխատանքային խմբի անդամները դեկտեմբերին երկու հանդիպում են ունեցել ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականացնելու համար:
Խոսքը, մասնավորապես, 2022 թվականի հուլիսի 1-ին Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչի ու Հայաստանի ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին է: Այդ հանդիպման ժամանակ որոշվել էր հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորություն ապահովել Հայաստան և Թուրքիա այցելող երրորդ երկրների քաղաքացիների համար: Պայմանավորվել են նաև հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում մեկնարկել Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացումը:
Ինչպես գրել էինք, չնայած հունվարի 1-ից այդ արգելքը վերացվել է, սակայն, ինչպես հայտնել էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, դեռ գործընթացը չի մեկնարկել: Գրավոր հարցում էինք ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ խնդրելով հայտնել, թե ինչ աշխատանքներ են իրականացվել դեկտեմբեր ամսին, և ինչ փուլում է գտնվում հայ-թուրքական սահմանի բացման գործընթացը:
Ի պատասխան մեր հարցմանը՝ ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և դիվանագիտության վարչությունից պատասխանել են. «ՀՀ-ի եւ Թուրքիայի միջև աշխատանքային խմբերի մակարդակով տեղի է ունենում հուլիսի 1-ի հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման գործընթաց: Այդ համատեքստում իրականացվել է նաև Մարգարայի կամրջի նմուշառում»:

Четверг, 02 Февраля, 2023 года, 09:36
Газета «Жоховурд» пишет: «Рабочие группы из представителей Армении и Турции встретились в Араратской области недалеко от армяно-турецкой границы в декабре 2022 года.
Как нам стало известно, был проведен отбор проб покрытия моста Маргара. Также стало известно, что члены рабочей группы провели в декабре две встречи по реализации достигнутых ранее договоренностей.
В частности, речь идет о договоренностях, достигнутых в ходе встречи представителя Турции Сердара Килича и представителя Армении Рубена Рубиняна 1 июля 2022 года. Стороны договорились в кратчайшие сроки обеспечить возможность пересечения армяно-турецкой сухопутной границы для граждан третьих стран, посещающих соответственно Армению и Турцию, и решили начать необходимые процессы в этом направлении. Также достигнута договоренность о скорейшем начале прямых авиаперевозок Армения-Турция.
Как мы писали, хотя этот запрет и снят с 1 января, однако процесс еще не начался, сообщает Министерство экономики РА.
Мы направили письменный запрос в МИД РА с просьбой сообщить нам, какие работы были проведены в декабре и на каком этапе находится процесс открытия армяно-турецкой границы.
На наш запрос из Управления информации и цифровой дипломатии МИД ответили: «Идет процесс реализации договоренностей, достигнутых в результате состоявшихся 1 июля встреч между Арменией и Турцией на уровне рабочих групп. В этом контексте также был проведен отбор проб покрытия моста Маргара».