«ԵՄ դիտորդների ՀՀ-ում տեղակայումը ռազմականացված միսիա է». Արգիշտի Կիվիրյան
Վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանն 168TV-ի եթերում անդրադարձել է պաշտոնական Մոսկվայի՝ ՀՀ-ում 2 տարի ժամկետով ԵՄ առաքելության տեղակայման վերաբերյալ հունվարի 26-ին տարածած հաղորդագրությանը, ըստ որի՝ «ՌԴ խաղաղապահ անձնակազմը կարձագանքի ՀՀ-ում Եվրոմիության դիտորդների վարքագծին՝ հաշվի առնելով իրավիճակի զարգացումը տեղում»:
«Հայաստանի շահը ԵՄ առաքելության տեղակայումից մնում է անհայտ, ՀՀ-ը կարող է դրանից ուղղակի տուժել, բայց փորձում է ավելացնել Արևմուտքի ներկայությունը: Ռուսաստանը դա հոյակապ հասկանում է, դրա համար այդ հայտարարությունը պետք է ուղիղ էլ ընկալել՝ ՌԴ նախազգուշացում, որ՝ մենք գիտենք՝ այդ դիտորդական առաքելությունն ուղղված է մեր դեմ, և մենք ձեռքներս ծալած չենք նստելու: Հայաստանը ՌԴ հետ հարաբերությունները հասցրել է թշնամանքի գագաթնակետին. Ռուսաստանն իր դաշնակցի վերաբերյալ հանդես է գալիս մի հայտարարությամբ, որն ուղղակի սպառնալիք է»,- կարծիքի է հայտնել Կիվիրյանը:
Վերլուծաբանի պնդմամբ՝ ԵՄ առաքելության թիրախը ոչ միայն Ռուսաստանն է, այլ նաև՝ Իրանը. «Իրենց նպատակը կլինի ամեն գնով խոչընդոտել Իրանի ազդեցության ավելացմանը ՀՀ-ում»:
Ըստ Կիվիրյանի՝ ԵՄ դիտորդների ՀՀ-ում տեղակայումը համապատասխան ռազմականացված առաքելություն է. «Այն համալրված է լինելու մասնագետներով, որոնք կկարողանան և՛ իրավիճակը գնահատել, և՛ հետախուզական տվյալներ հայթայթել, և՛ անհրաժեշտության դեպքում՝ հասարակության հետ աշխատել»,- նշել է նա:

Аргишти Кивирян: Размещение наблюдателей ЕС в Армении является военизированной миссией
«Выгода Армении от размещения миссии ЕС остается неизвестной. В результате Армения может непосредственно пострадать, однако пытается увеличить присутствие Запада. Россия прекрасно это понимает, поэтому данное заявление следует понимать прямо, как предупреждение Российской Федерации о том, что мы знаем, что эта наблюдательная миссия направлена против нас, и мы не будем сидеть сложа руки. Армения довела отношения с Россией до пика враждебности. Россия делает заявление в отношении своего союзника, что является прямой угрозой», - в эфире 168TV заявил аналитик Аргишти Кивирян, комментируя заявление официальной Москвы касательно размещения миссии ЕС в Армении сроком на 2 года.
Отметим, что в заявлении говорится, что «Миротворческий контингент РФ будет реагировать на поведение наблюдателей Евросоюза в Армении с учетом развития ситуации на земле».
По словам аналитика, целью миссии ЕС является не только Россия, но и Иран.
«Их целью будет любой ценой предотвратить усиление влияния Ирана в Армении», - отметил Кивирян.
По его словам, размещение наблюдателей ЕС в Армении является соответствующей военизированной миссией.
«В миссии будут задействованы специалисты, которые смогут оценивать ситуацию, собирать разведывательные данные и, при необходимости, работать с общественностью», — отметил он.