ՆԱՏՕ-ն Պուտինի ծրագրերում փոփոխություն չի տեսնում
Ռուսաստանը մտադիր է շարունակել ռազմական գործողությունները Ուկրաինայում, իսկ Արևմուտքը չի տեսնում Մոսկվայի՝ խաղաղության ցանկությունը, հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը։
Ըստ Սթոլթենբերգի, ոչ ոք չի կարող ասել, թե երբ կավարտվի պատերազմն Ուկրաինայում, սակայն, նրա կարծիքով, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարող է վերջ տալ այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում այսօր։ «Բայց խնդիրն այն է, որ մենք որևէ նշան չենք տեսնում, որ նախագահ Պուտինը և Մոսկվայի իշխանությունները պատրաստվում են խաղաղության», - ասել է նա։
ՆԱՏՕ-ն հակառակն է տեսնում, այն է, որ Ռուսաստանը պատրաստվում է շարունակել ռազմական գործողությունները, մոբիլիզացիան, նոր զինատեսակներ ձեռք բերելը և սեփական արտադրության ավելացումը. «Այս ներխուժման ընդհանուր նպատակն է՝ վերահսկել հարևանին, վերահսկել Ուկրաինան»։
Ոչ բոլորը, բայց շատ պատերազմներ վաղ թե ուշ ավարտվում են բանակցությունների սեղանի շուրջ, և, ամենայն հավանականությամբ, նույնը կլինի Ուկրաինայի դեպքում, սակայն այն, ինչ տեղի է ունենում այս սեղանի շուրջ, անքակտելիորեն կապված է և ամբողջովին կախված է մարտադաշտում տիրող իրավիճակից, կարծում է Սթոլթենբերգը։
«Այսօր ռազմական աջակցությունը հնարավորություն է տալիս վաղը հասնել խաղաղության համաձայնագրի»,- ասել է նա։

В НАТО не видят изменений планов Путина
Россия намерена продолжать боевые действия в Украине, и на Западе не видят стремления Москвы к миру, заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг.
По словам Столтенберга, которые приводит РБК, никто не может сказать, когда завершится война в Украине, но, по его мнению, российский президент Владимир Путин может положить конец происходящему «уже сегодня». «Но проблема в том, что мы не видим никаких признаков того, что президент Путин и власти в Москве готовятся к миру», — заявил Столтенберг.
В НАТО видят обратное, а именно подготовку России к продолжению военных действий, мобилизацию, приобретение нового оружия и наращивание собственного производства, сказал генсек альянса: «И самое главное, мы не видим никаких признаков того, что президент Путин изменил свою общую цель этого вторжения, которая состоит в том, чтобы контролировать соседа, контролировать Украину».
Не все, но многие войны рано или поздно заканчиваются за столом переговоров, и, скорее всего, то же будет и в случае с Украиной, но происходящее за этим столом неразрывно связано и полностью зависит от ситуации на поле боя, считает Столтенберг.