Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական թշնամանքի փաստերը
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը գրում է. «Ավելի քան 45 երկրների ներկայացուցիչների Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հետ միասին ներկայացրել ենք Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական թշնամանքի փաստերն ու նրանց իրական մտադրությունները:
Իրավունքի և արդարադատության կենտրոնի «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը մասնակցել է Հայկական Կարիտասի և վերջինիս միջազգային գործընկերների (Caritas-Internationalis և Caritas Europa) կազմակերպած տեսակոնֆերանսին՝ ներկայացնելով Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից փակելու հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Տեսակոնֆերանսին մասնակցել են Կարիտաս կոնֆեդերացիայի մեջ մտնող ավելի քան 45 ներկայացուցիչներ տարբեր երկրներից: Շնորհակալություն Armenian Caritas-ին աջակցության համար:
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ Սյունիքի, Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ համայնքներում 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական լայնածավալ զինված հարձակումներից հետո փաստահավաք առաքելությունների արդյունքները։
Մասնավորապես, արձանագրվել է, որ ադրբեջանական ներխուժումների արդյունքում ՀՀ սահմանային բնակիչները չեն կարողանում օգտվել արոտավայրերից, խոտհարքներից, վարելահողերից, որի արդյունքում առաջ են եկել սոցիալ-տնտեսական լուրջ խնդիրներ:
Վտանգված են մարդկանց կյանքն ու առողջությունը՝ ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ, իսկ մի շարք գյուղերում նաև հենց գյուղերի տարածքներում անօրինական ներկայության, կրակոցների պատճառով: Ադրբեջանական զինված ծառայողներն անօրինական ներկա են նաև համայնքների միջև ճանապարհներին: Այս ամենի արդյունքում խաթարված է մարդկանց բնականոն կյանքն ամբողջությամբ։
«Մեր առաջնային նպատակը պետք է լինի ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելը ոչ միայն մեր օկուպացված տարածքներից, այլ նաև 2020 թվականի պատերազմից հետո մեր գյուղերի ու ճանապարհների մոտ գտնվող տեղայակումներից»,- շեշտել է Արման Թաթոյանը, միաժամանակ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի թշնամանքը նույնն է Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ. ցեղասպան քաղաքականությունն առաջ է տարվում պետական մակարդակով:
Տեսակոնֆերանսին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել է Արցախի բնակչության կյանքի ճանապարհի՝ Բերձորի (Լաչին) միջանցքի շրջափակման հետևանքները։
Ադրբեջանական իշխանությունները պարբերաբար դադարեցնում են գազամատակարարումը, արդեն ունեցել են փորձ կտրելու ինտերնետային մալուխները: Այս ամենի հետևանքով Արցախում չեն գործում դպրոցներն ու մանկապարտեզները, հասանելի չեն ատամնաբուժական ծառայություններ, այլ բժշկական ծառայությունների հասանելիությունը խիստ սահմանափակ է, խիստ սահմանափակված է նաև դեղերի հասանելիությունը:
Քննարկման ժամանակ մասնակիցներին ողջունել է Հայկական Կարիտասի նախագահ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց 21-րդ Կաթողիկոս Պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տ. Ռաֆայել Պետրոս Մինասյանը՝ ընդգծելով մարդասիրական ճգնաժամի կանխարգելման և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ցանկացած քայլի կարևորությունը, միաժամանակ, շեշտելով, որ Ադրբեջանի գործողություններն արցախահայության նկատմամբ միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում են»։

Арман Татоян представил факты враждебного отношения Азербайджана к Армении и Арцаху
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян пишет: «Вместе с представителями более 45 стран и защитником прав человека Арцаха Гегамом Степаняном представили ситуацию, создавшуюся в результате блокады Арцаха, факты враждебного отношения Азербайджана к Армении и Арцаху и их истинные намерения.
Директор Центра права и справедливости Фонд «Татоян» Арман Татоян принял участие в видеоконференции, организованной Армянским Каритасом и его международными партнерами (Caritas-Internationalis и Caritas Europa), и представил ситуацию, ситуацию, созданную закрытием властями Азербайджана единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией.
В видеоконференции приняли участие более 45 представителей конфедерации Каритас из разных стран. Спасибо Armenian Caritas за поддержку.
Директор Центра права и справедливости Фонд «Татоян» Арман Татоян также представил результаты миссий по сбору фактов после крупномасштабных вооруженных нападений Азербайджана 13-14 сентября 2022 года в приграничных населенных пунктах Сюникской, Вайоцдзорской и Гегаркуникской областей.
В частности, зафиксировано, что в результате азербайджанских вторжений жители приграничных населенных пунктов Армении не могут пользоваться пастбищами и пахотными землями, в результате чего возникли серьезные социально-экономические проблемы. По его оценке, жизни и здоровью людей угрожает незаконное присутствие и обстрелы азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от сел и непосредственно на территориях сел.
«Азербайджанские вооруженные офицеры также незаконно находятся на дорогах между населенными пунктами. Первоочередной задачей должен быть вывод азербайджанских вооруженных формирований не только с наших оккупированных территорий, но и из населенных пунктов вблизи наших сел и дорог после войны 2020 года», - сказал Татоян.
Омбудсмен Нагорного Карабаха Гегам Степанян, в свою очередь, представил последствия блокады Лачинского коридора и сообщил, что власти Азербайджана периодически прекращают подачу газа, есть также опыт повреждения интернет-кабелей. Он напомнил, что в результате всего этого в Нагорном Карабахе не работают школы и детские сады, не оказываются стоматологические услуги, ограничен доступ к другим медицинским услугам, ограничен доступ к лекарствам».