CNN-ը բացահայտել է՝ քանի Leopard 2 տանկ ունի Գերմանիայի ՊՆ-ն
Գերմանական բանակը ծառայության մեջ ունի 320 Leopard 2 տանկ, սակայն չի հայտնում, թե դրանցից քանիսն են պատրաստ մարտական ​​գործողությունների համար։
Այս մասին CNN-ի մեկնաբանությունում հայտնել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը։
Ինչպես պարզաբանել է ՊՆ ներկայացուցիչը, այս Leopard 2 տանկերը՝ բոլոր A5, A6 և A7 սերիաները, գտնվում են վիճակի, վերանորոգման և տեղակայման պատրաստության տարբեր փուլերում։
Գերմանական բանակն այլևս չունի Leopard 1, որը հիմնական մարտական ​​տանկերի ավելի հին շարք է, նշել է նա։ Նմանապես, գերմանական բանակը չունի ավելի հին Leopard 2 մոդելներ, ինչպիսին է A4-ը:
Առանձին-առանձին, զենք արտադրող Rheinmetall-ն անցյալ շաբաթ ասաց, որ ունի 139 Leopard տանկ պահեստում, բայց դրանցից միայն 29 Leopard 2-ը կշահագործվի այս գարնանը: Տեսականորեն այս 29 մեքենաներն արդեն կարող են խոստանալ երրորդ երկրներին տանկերի փոխանակման շրջանակներում։
Մնացած տանկերը, ըստ ընկերության, կարող են պատրաստվել տեղափոխման ավելի երկար ժամանակահատվածում։ Rheinmetall-ի ներկայացուցիչը երեքշաբթի օրը CNN-ին ասել է, որ մնացած պաշարից մնացել է 88 Leopard 1 տանկ, որոնցից մի քանիսը կարող են մատակարարվել մոտ ինը ամսում, իսկ մնացածը՝ մեկ տարում:
Գերմանական մեկ այլ զենք արտադրող՝ FFG-ն, պահեստում ունի 99 տանկ, բայց միայն ավելի հին Leopard 1 շարքը, CNN-ին ասել է ընկերության ներկայացուցիչը:
Bloomberg-ի փոխանցմամբ՝ Գերմանիան կարող է Լեհաստանին թույլտվություն տրամադրել գերմանական արտադրության Leopard 2 տանկերը Ուկրաինա վերաարտահանելու համար արդեն չորեքշաբթի օրը։
Երեքշաբթի օրը հայտնի դարձավ, որ Գերմանիան Լեհաստանից խնդրանք է ստացել՝ Leopard 2 տանկերը վերաարտահանել Ուկրաինա։

Минобороны Германии держит на своих складах 320 танков Leopard 2, - CNN
Немецкая армия имеет на вооружении 320 танков Leopard 2, но не раскрывает, сколько из них готовы к применению в бою.
Как информирует Цензор.НЕТ со ссылкой на "Европейскую правду", об этом в комментарии CNN рассказала представитель министерства обороны Германии.
Как объяснила представитель минобороны, эти танки Leopard 2, все серии A5, A6 и A7, находятся на разных стадиях состояния, ремонта и готовности к развертыванию.
Немецкая армия больше не имеет на вооружении Leopard 1, что является более старой серией основного боевого танка, отметила она. Аналогично немецкая армия не имеет на вооружении более старых моделей Leopard 2, таких как A4.
Отдельно производитель вооружений Rheinmetall заявил на прошлой неделе, что имеет 139 танков Leopard на складе, но из них только 29 Leopard 2 будут в состоянии боеготовности весной этого года. Теоретически эти 29 машин уже могли пообещать третьим странам в рамках танкового обмена.
Остальные танки, по словам компании, могут быть подготовлены к передаче в течение более длительного периода времени. Представитель Rheinmetall во вторник сообщил CNN, что из оставшихся запасов есть 88 танков Leopard 1, несколько из них могут быть поставлены примерно через девять месяцев, а остальные - через год.
Другой немецкий производитель оружия, FFG, имеет на складе 99 танков, но только более старую серию Leopard 1, сообщил CNN представитель компании.
По данным агентства Bloomberg, Германия уже в среду может предоставить Польше разрешение на реэкспорт танков Leopard 2 немецкого производства в Украину.
Во вторник стало известно, что Германия получила запрос Польши о реэкспорте в Украину танков Leopard 2.