«Եթե տեղեկությունը ճիշտ է, ընդդիմությունը պետք է սկսի վարչապետին անվստահություն հայտնելու պրոցես». Վահե Հովհաննիսյան
![]() «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանի հոդվածը. «Մամուլով երեկվանից տեղեկություն տարածվեց, թե վարչապետի գլխավորությամբ Իջևանում մեծ քեֆ են արել։ 15 այրված զինվորի պայմաններում, երբ էդ տղերքի ինքնությունը դեռ ԴՆԹ-ով որոշվում է, վերակենդանացման բաժանմունքներում կյանքի եզրին գտնվող տղերքի պայմաններում, ինչպե՞ս կարող է իշխանությունը քեֆ անել։ Եթե տեղեկությունը ճիշտ է, ապա ընդդիմությունը պետք է սկսի ԱԺ-ում վարչապետին անվստահություն հայտնելու պրոցես և մտնի հասարակության հետ ուղիղ երկխոսության մեջ։ Այսօրվա գերէմոցիոնալ ֆոնին հասարակությունը ճիշտ կարձագանքի։ Ժողովուրդը շոկի մեջ է։ Եթե միայն էթիկական նորմերը խախտելու համար մեղադրում են մեկ հեռուստաընկերության, ապա սա՞ որ բարոյական նորմերի մեջ է տեղավորվում։ Եթե ընդդիմությունը դա չի անում, ապա ծագում է միակ տրամաբանական հարցը՝ բա էլ ո՞րն է ընդդիմության իմաստը, ինչի՞ են պետք այս տեսքով խմբակցությունները։ Վարչապետի պաշտոնանկության մյուս կարևոր քաղաքական հիմնավորումը հետևյալն է. 2021թ-ի արտահերթ ընտրություններին նա Արցախի և մյուս կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ իր նախընտրական ծրագրում ժողովրդին ներկայացրել է բոլորովին այլ տեսակետներ, իսկ այսօր իրականացնում է լրիվ հակառակը։ Նիկոլն ինքն այսպիսով չեղարկել է ընտրությունների արդյունքները, բայց դրան քաղաքական պրոցեսի տեսք պետք է տա ընդդիմությունը, որը դա չի անում։ Ավելին, ընդդիմության ներսում որոշումներ կայացնողները դադարել են ժողովրդի հետ շփվել։ Հետաքրքիր է, ինչպե՞ս է ընդդիմությունը պատկերացնում հանրային պրոցես, քաղաքական զարգացումներ գեներացնելը։ Եթե չի պատկերացնում կամ չի ցանկանում, ապա դրա մասին պետք է պարզ ասել հասարակությանը։ Ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ այս տարի Հայաստանում և նրա շուրջ լինելու են մեծ փոփոխություններ»: Աղբյուրը` Այլընտրանքային նախագծեր խումբ |

Ваге Ованнисян: Все указывает на то, что в этом году в Армении и вокруг нее произойдут большие перемены
![]() Эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян пишет: «Со вчерашнего дня в прессе распространяется информация, что в Иджеване во главе с премьер-министром устроили большой пир. Как могут власти развлекаться, когда в пожаре погибли 15 солдат, когда личность ребят еще определяют по ДНК, когда парни находятся на грани жизни и смерти в реанимации? Если информация верна, то оппозиция должна начать процесс выражения недоверия премьер-министру в Национальном Собрании и вступить в прямой диалог с общественностью. На сегодняшнем сверхэмоциональном фоне общество отреагирует правильно. Народ в шоке. Если в нарушении этических норм обвиняют только одну телекомпанию, то вписывается ли это в моральные нормы? Если оппозиция этого не делает, то возникает единственный закономерный вопрос: в чем смысл оппозиции, зачем нужны подобные фракции? Другим важным политическим обоснованием отставки премьер-министра заключается в следующем: на внеочередных выборах 2021 года он представил народу в своей предвыборной программе по Арцаху и другим важным вопросам совершенно иные взгляды, а сегодня реализует прямо противоположное. Таким образом, сам Никол отменил результаты выборов, однако оппозиция должна придать этому вид политического процесса, чего не делает. Более того, лица, принимающие решения внутри оппозиции, перестали общаться с народом. Интересно, как оппозиция представляет себе формирование общественного процесса и политических событий. Если не представляет или не хочет, то должна четко сказать об этом обществу. Все указывает на то, что в этом году в Армении и вокруг нее произойдут большие перемены». Источник: Այլընտրանքային նախագծեր խումբ |